Den architektury vás zavede do našeho kampusu, do Domu Karla Hubáčka, Zauhlovačky i na Ještěd

Koná se celý týden od pátku 27. září, liberecký program festivalu Den architektury zaštiťuje Fakulta umění a architektury TUL.

Jedno z ústředních míst Dne architektury. V této budově sídlí Ateliér Karla Hubáčka FUA TUL

„Letošní ročník Dne architektury se nám spojuje s celou řadou významných výročí. Právě letos FUA TUL slaví 30 let od svého založení, navíc 80. narozeniny svého zakladatele a prvního děkana Jiřího Suchomela. A rok 2024 jsme také ve spolupráci s krajem, městem, Severočeským muzeem a dalšími partnery vyhlásili jakýmsi rokem Karla Hubáčka, který by se letos dožil 100 let,“ říká děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Jan Stolín.

„Proto Den architektury zavede zájemce také do našeho Ateliéru Karla Hubáčka nebo do rodného domu tohoto jediného českého držitele slavné Peretovy ceny. V Severočeském muzeu pak v rámci DA promítneme film Maják Karel Hubáček, který produkovala Paměť národa Severní Čechy. Zájemcům o architekturu doporučuji v rámci programu festivalu navštívit další zapojené instituce, například Galerii Lázně, vratislavickou Zauhlovačku či Malé divadlo v Liberci,“ pokračuje Jan Stolín.

Z programu zve dále na komentované prohlídky Domu Karla Hubáčka, a to v sobotu 28. září od 10:00 do 16:00 hodin. Prohlídka začíná v každou celou hodinu, poslední se bude konat od 15:00. Výklad proběhne v zahradách objektu a návštěvníci si následně budou moci dům projít sami. Výklad si připravil ředitel Severočeského muzea v Liberci Jiří Křížek.

„V Domě Karla Hubáčka bude k vidění kromě původního interiéru také výstava prací našich studentů představující možné využití domu,“ dodává děkan Stolín.

Z programu, který připravila naše fakulta umění a architektury, by mohlo zaujmout také promítání krátkého dokumentu o libereckém bazénu Modrá & Červená – v pátek 27. září od 18.00 a v repríze od 20.00 hodin v posluchárně F12 (2. patro, budova F, Husova ul., Liberec). Po filmu bude následovat debata s jeho tvůrci ze skupiny Forward Creatives. Promítání bude zároveň součástí Noci vědců.

V sobotu 28. září od 10.00 hodin zveme na procházku po kampusu TUL s Vladimírem Baldou. Sraz zájemců o historii kampusu, která sahá do 50. let 20. století, je u budovy rektorátu (Studentská 2, Liberec).

V úterý 1. října v posluchárně G312 (3. patro, budova G, Univerzitní nám.) představí své nejnovější projekty architekt Saman Saffarian s Danielem Svitákem, se kterým vede ateliér Informované architektury na FUA TUL, dále Petr Štefek, který působil v Londýně, a tuzemské Mjölk studio. Blok přednášek Vizionáři v architektuře začíná v 18.00 hodin.

Dále zveme ve středu 2. října od 17:00 hodin na Ještěd na přednášku architektů Jiřího a Michala Krejčíkových o připravované rekonstrukci vysílače a horského hotelu „Liberec – Ještěd: Obnova architektonické ikony“.

Den architektury nabízí stovky akcí ve více než 120 městech a obcích po celé České republice i na Slovensku. V Libereckém kraji se chystá bohatý program kromě Liberce v České Lípě, Doksech, Frýdlantu, Jablonci nad Nisou, Kamenickém Šenově, Turnově, Vratislavicích nad Nisou, Železném Brodě, Lomnici nad Popelkou a Semilech.

Více o programu DA v Libereckém kraji.

Letošním festivalovým mottem je „Proces proměny“, kterým tak mimo jiné odkazuje na 100. výročí úmrtí Franze Kafky.

Radek Pirkl
mluvčí TUL