Katedra energetických zařízení
Pověřen prozatimním vedením: doc. Ing. Jaromír Moravec, Ph.D. (děkan)
Katedra se zaměřuje na energetické stroje a zařízení, ekologii energetických procesů, obnovitelné energetické zdroje, termodynamiku, mechaniku tekutin a příbuzné obory. Výrazně se též podílí na řešení problematiky životního prostředí v severních Čechách a Euroregionu Nisa.
Katedra mechaniky, pružnosti a pevnosti
vedoucí: prof. Ing. Iva Petríková, Ph.D.
Katedra se zabývá fyzikálními základy strojírenství – mechanikou, pružností a pevností. Klíčovými směry její vědeckovýzkumné činnosti jsou vibroizolace mechanických systémů, experimentální a analytický výzkum mechanických vlastností anizotropních nelineárních materiálů a biomechanika.
Katedra materiálu
vedoucí: doc. Ing. Adam Hotař, Ph.D.
Katedra se věnuje materiálovému inženýrství – analýze vlastností stávajících materiálů, vývoji a výrobě nových.
Katedra obrábění a montáže
vedoucí: doc. Ing. Štěpánka Dvořáčková, Ph.D.
Katedra se orientuje na teoretické aspekty obrábění a jejich aplikace při optimalizaci řezného procesu z hlediska řezného nástroje, obráběného materiálu a řezných podmínek při soustružení, frézování a broušení. Dále pak na řezné nástroje, projektování výroby, montáž, jakost a strojírenskou metrologii.
Katedra strojírenské technologie
vedoucí: doc. Ing. Iva Nováková, Ph.D.
Katedra se zabývá technologickými procesy slévání, svařování, tváření kovů, zpracování plastů a kompozitů a je jednou z deseti kateder Fakulty strojní TUL. Vedle vzdělávací činnosti a výchovy technické inteligence je vnímána jako významný partner výrobní sféry v oblasti aplikovaného a smluvního výzkumu a již několik let působí úspěšně také jako školící pracoviště pro průmyslovou praxi.
Katedra sklářských strojů a robotiky
vedoucí: doc. Ing. Vlastimil Hotař, Ph.D.
Katedra je orientována na sklářský průmysl, což umožňuje výraznou specializaci, a zároveň se věnuje široké aplikaci automatizace a robotizace v průmyslu. Může tak svým studentům nabídnout maximum uplatnění v průmyslové praxi a svým partnerům z průmyslové i výzkumné sféry širokou škálu řešení jejich požadavků a zadání. Katedra dále zajišťuje výuku v základním studiu a podílí se na základním i aplikovaném výzkumu.
Katedra částí a mechanismů strojů
vedoucí: doc. Ing. Michal Petrů, Ph.D.
Katedra se specializuje na výzkum, vývoj a inovace konstrukčních částí strojních zařízení a mechanismů. Dále se zaměřuje na testování a návrh částí vozidel, výrobních zařízení pro nanomateriály či průmyslové tlumení vibrací, testování a numerické simulace v oblastech klimatického zatížení, biomechaniky a biosystémů.
Katedra textilních a jednoúčelových strojů
vedoucí: doc. Ing. Martin Bílek, Ph.D.
Katedra se zabývá konstrukcí, výzkumem a vývojem textilních a jednoúčelových strojů a linek. Její činnost je dále zaměřena na počítačovou a experimentální podporu (CA-technologie) v oblasti konstruování. Aktivně spolupracuje s průmyslem a výzkumnými ústavy a je trvale zapojena do mezinárodních vzdělávacích programů.
Katedra vozidel a motorů
vedoucí: Ing. Robert Voženílek, Ph.D.
Tematický záběr katedry pokrývá konstrukci motorů a vozidel, pevnostní a deformační analýzy pomocí moderních výpočetních metod, optimalizaci spalovacího procesu, alternativní pohony a související problematiku.
Katedra výrobních systémů a automatizace
pověřen vedením – doc. Ing. Radomír Mendřický, Ph.D.
Předmět činnost katedry se stále rozvíjí s ohledem na požadavky průmyslové praxe. Stále je zde konstrukce a automatizace strojů, větší úsilí je však věnováno výzkumu a aplikacím nových technologií a metod v oblasti rapidprototypingu, výrobní logistice a projektování a inovaci výrobních systémů. Katedra disponuje i rozsáhlým know-how týkajícím se optimalizace a inovace podnikových procesů a využívání počítačové simulace, které získala zejména řešením konkrétních projektů průmyslové praxe.