Historie i současnost Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci je spjata s významnými tvůrčími osobnostmi, mezinárodně respektovanými praktikujícími architekty a umělci. Zakladatel školy profesor Jiří Suchomel se podílel například na realizaci obytného domu pro Internationale Baustellung v Berlíně nebo Českého domu ve švédském Malmö a je držitelem Pocty České komory architektů za celoživotní dílo.
Stavby spolupracovníků architektů Petra Stolína a Aleny Mičekové, Zen Houses a Mateřská škola Nová Ruda, byly oceněny nezávislou mezinárodní porotou v letech 2016 a 2019 Českou cenou za architekturu, jako nejlepší stavby v České republice. Podobně získal architekt Jiří Buček s ateliérem SIAL Grand Prix architektů 2014 za přestavbu Městských lázní v Liberci na Oblastní galerii. Další vedoucí ateliéru Saman Saffarian, navazuje na své pětileté zkušenosti práce u Zaha Hadid Architects v Londýně, architekt Radek Kolařík zase čerpá cenné zkušenosti z práce u Jeana Nouvela v Paříži.
Na škole v každém semestru působí také krátkodobě hostující vedoucí ateliérů, kteří doplňují pestrost celkové nabídky tvůrčích přístupů.
Katedru umění vede kurátor a umělec Jan Stolín, spoluautor oceňovaného Památníku bojovníkům a obětem za svobodu vlasti v Liberci. V roce 2000 se stal finalistou Ceny Jindřicha Chalupeckého, která se každoročně uděluje nejlepším mladým umělcům do věku 35 let. Jeho spolupracovníkem je například Daniel Hanzlík, Petra Vlachynská či Jaroslav Prokeš.
Velký otevřený ateliér
Ateliérová výuka probíhá v unikátním velkoprostorovém ateliéru, který vytváří sdílené tvůrčí prostředí pro všechny studenty. Prostor, který je přístupný 24/7, postavený na modelu Michiganské univerzity v Ann Arbor, je svým způsobem v Evropě unikátní. Ateliér poskytuje dostatek místa jak pro samostatnou tvůrčí činnost, pro konzultace, tak i pro další akce, jako jsou semestrální výstavy nebo studentské soutěže.
Technické vybavení a specializované laboratoře
Studentům jsou k dispozici: Modelářská dílna, zařízení na 3D tisk, laserová řezačka, řezačka na polystyren, laboratoř virtuální reality, CAD – laboratoř, počítačová učebna, centrum tisku, rozsáhlá knihovna zaměřená na umění a architekturu, školní galerie, posluchárny, workshopové učebny.
STAVTE S NÁMI OBYVATELNĚJŠÍ MĚSTA!
Absolventi FUA se uplatní jako samostatně a kriticky přemýšlející tvůrci, architekti, urbanisté, výtvarní umělci a designéři prostředí. Naleznete mezi nimi však i vizualizátory, publicisty, módní návrháře, grafické designéry, kurátory, designéry šperků, art direktory, ilustrátory, učitele nebo výzkumné pracovníky. Se vzděláním od nás se prostě neztratíte.
STUDIJNÍ PROGRAMY
Architektura a urbanismus
Studenti architektury a urbanismu se v individuálních konzultacích setkají s významnými tvůrčími osobnostmi v oboru a tím získají cenné zkušenosti a odlišné úhly pohledu na současnou architekturu i možná urbanistická řešení. Ateliérová zadání jsou směřována jak lokálně do České republiky (Praha, Liberecko), tak globálně (Nizozemsko, Spojené Státy, Island). Studenti postupně prochází celým procesem navrhování: od odborné rešerše, analýzy prostředí, konzultace návrhů v procesu jejich vývoje až po závěrečnou prezentaci na konci každého semestru. Fakulta úzce spolupracuje s odborníky z praxe, kteří na fakultě přednáší a vedou studenty
Výtvarné umění – Tvorba ve veřejném prostoru
Základem studia je průzkum, analýza a utváření vztahů mezi designem, uměním a veřejně sdílenými prostory. Program podporuje tvůrčí a inovativní myšlení v oblasti utváření, recepce a kritiky umělecké tvorby ve veřejném prostoru a preferuje multidisciplinární přístup k tvůrčí praxi s aktivním využitím veškerých dostupných médií. Ty mohou zahrnovat tvorbu 2D i 3D fyzických i digitálních objektů, instalací, prostředí, ale také návrhy intervencí do urbánních, krajinných a smíšených veřejných prostor a míst a rozmanité způsoby individuální a komunitní participace občanské veřejnosti na jejich vzniku.
Studijní obor navazuje na současné tendence dočasných i trvalých zásahů do veřejného prostoru a připravuje odborníky, kteří budou aktivně kvalitu veřejného prostoru ovlivňovat
JAKÁ TÉMATA JSOU PRO NÁS DŮLEŽITÁ?
Katedra architektury a urbanismu
Udržitelná architektura
Obyvatelná a sociálně spravedlivá města
Využití dat a nových technologií pro efektivnější navrhování
Mezinárodní prosíťování s odborníky při hledání nejlepších lokálních řešení
Katedra umění
Umění ve veřejném prostoru
Multimédia a světelný design
Virtuální a smíšená realita
Prolínání digitální a fyzické zkušenosti současného světa
ZKUŠENOSTI A UPLATNĚNÍ
Architektonická praxe, práce v týmu urbanistického plánování – městský architekt, rekonstrukce a revitalizace, 3D modelování prostoru, umělec reagující na aktuální témata společnosti, kurátorská činnost, práce ve státní či městské samosprávě, výzkumná činnost, práce v oblasti vzdělávání a propagace, konzultantské práce.