Anglofonní studia. Nový neučitelský studijní program zaměřený na cizí jazyky

Na základních školách přibyde výrazným způsobem objem výuky angličtiny. Podle revidovaných rámcových vzdělávacích programů mohou základní školy povinnou angličtinu od první třídy zavádět zatím dobrovolně, od září roku 2027 to však bude závazné. Dosud se vyučovala angličtina povinně až od třetí třídy, byť mnoho škol ji vyučuje i dříve. Vyvstává tu otázka: bude dost angličtinářek a angličtinářů? Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL (FP) je už nyní připravená na to nabrat více uchazeček a uchazečů o studium angličtiny. A to díky anglofonním studiím. Do nového studijního programu se mohou hlásit zájemci už nyní, výuka pro akademický rok 2025/2026 bude zahájena v září 2025.

Nový bakalářský studijní program může pomoci navýšit počty kvalifikovaných učitelek a učitelů angličtiny v českém školství, paradoxně i přes to, že je to neučitelský studijní program, jak vysvětluje děkan FP TUL Aleš Suchomel:

„Každoročně máme právě na ,anglickém jazyku se zaměřením na vzděláváníʻ značný převis uchazečů, ale významná část učit nechce, chce se odborně zdokonalovat v angličtině. Právě pro ně je nový studijní program ideální. Místa na ,učitelskéʻ angličtině by pak byla volná pro ty, kteří chtějí angličtinu opravdu učit. A učitelek a učitelů anglického jazyka bude jistě v následujících letech potřeba mnohem více.“

Nový studijní program je možné studovat samostatně nebo jako tzv. major studijní program v kombinaci se španělštinou nebo němčinou. Fakulta si od toho slibuje navýšení počtu studentek a studentů také u těchto dvou jazykových zaměření.

Do pilotního ročníku anglofonních studií může nastoupit už na podzim příštího roku 30–40 studujících.

V posledních letech se na naši fakultu hlásí přibližně 400 uchazeček a uchazečů o angličtinu v různých učitelských kombinacích, ke studiu jich pak nastupuje okolo 150. Řada z nich ale už během studia deklaruje, že nechtějí učit, a skutečně významné procento pak do učitelské profese nenastoupí. Díky novému studijnímu programu tak otvíráme šanci 30–40 uchazečkám a uchazečům, kteří angličtinu učit chtějí,“ vypočítává děkan Suchomel.

Podle něj nelze přesně vyčíslit, kolik učitelek a učitelů angličtiny v českém školství chybí a kolik bude potřeba od roku 2027, kdy začne platit revidovaný RVP. Přesná čísla pedagogické fakulty nemají.

„Nicméně je to i regionální záležitost, obecně lze říci, že aprobovaných učitelů a učitelek tolik nechybí ve velkých městech s relativně velkými pedagogickými fakultami, jako je Praha a Brno. V regionech včetně našeho je situace už výrazně složitější,“ říká děkan Suchomel.

Přihlášky do studijního programu anglofonní studia stejně jako do všech dalších bakalářských i navazujících studijních programů přijímá fakulta ještě skoro dva měsíce, do 31. března 2025. Přijímací test v případě anglofonních studií má dvě části: 1) jazykovou část v anglickém jazyce testující čtení, gramatiku a písemný projev, 2) kulturní část v českém jazyce testující uchazečovu orientaci v anglo-amerických reáliích.

Bodově zvýhodněni budou uchazeči a uchazečky, kteří doloží získání jazykového certifikátu úrovně C1 nebo C2 podle společného evropského referenčního rámce pro jazyky.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí Technické univerzity v Liberci
+420 734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

5. února 2025