Dostane se i pod povrch. nový elektronový mikroskop pomocí přesných lokálních řezů otvírá 3d pohled na zkoumaný vzorek

Mikroskop za více jak 45 milionů korun dokáže zobrazit zkoumaný předmět v nanometrovém rozlišení a současně umožňuje podívat se i pod povrch zkoumaného vzorku. To lze velmi dobře využít například pro komplexní analýzu kvality materiálu a povrchových úprav, případně slitin nebo pro kontrolu svarů či při zkoumání defektů materiálů. V tom je zařízení Helios 5 PFIB CXe naprosto unikátní, v České republice mají takový mikroskop v podobné konfiguraci jen dvě pracoviště. Mikroskop bude využíván vědci Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci (CXI) pro podporu průmyslového sektoru a firem.

Pavel Kejzlar připravuje vzorek v novém mikroskopu na CXI.

Mikroskop kombinuje dva tubusy. Hlavní část tvoří elektronový tubus, který zajišťuje zobrazování v ultravysokém rozlišení. Druhý tubus je plazmový. Právě v něm je možné urychlit a přesně zacílit ionty xenonového plazmatu, které mohou odprašovat zkoumaný materiál, a vytvářet tak přesně lokalizované řezy přímo v komoře mikroskopu. Umožňují tak nahlédnout pod povrch materiálu. Příprava takového řezu přitom zabere jen několik málo minut. Před vlastním odprašováním je potřeba nanést na sledované místo nano- nebo mikrostrukturu, která místo chrání před poškozením. I tuto operaci provádíme uvnitř mikroskopu.

„Mikrořezy do materiálu umíme dělat i jinak, ale je to proces na několik hodin a je potřeba do něj zapojit dalších asi pět technologií a zařízení. Výsledné zobrazení navíc nemuselo být vždy tak kvalitní. Co se týče efektivity přípravy a kvality řezu a také výsledného zobrazení, posouvá nový mikroskop Helios naši práci o několik řádů výš,“ říká Pavel Kejzlar, výzkumník a operátor elektronových mikroskopů v Laboratoři mikroskopie Oddělení pokročilých materiálů CXI TUL.

Mikroskop je navíc vybavený celou škálou detektorů. „Umožňují detekovat fyzikální signály vznikající při interakcích primárních elektronů či xenonových iontů s materiálem, a tak získat řadu klíčových dat o zkoumaném vzorku. Topografický kontrast dovoluje zobrazit drobné strukturní detaily, chemický kontrast informuje o plošné distribuci lehkých či těžších prvků, difraktované elektrony nesou informace o typu a orientaci krystalové mřížky, charakteristické RTG záření umožňuje určit lokální chemické složení, díky transmitovaným elektronům zase můžeme pozorovat jemné detaily vnitřní struktury jako nanoprecipitáty či dislokace,“ říká Mateusz Fijalkowski, vedoucí Oddělení pokročilých materiálů CXI TUL.

To vše pomáhá optimalizovat procesy přípravy celé řady materiálů, optimalizovat technologické postupy a porozumět řadě fyzikálních, chemických či mechanických vlastností.

„Investice do tohoto mikroskopu je krokem kupředu v našich snahách o posílení výzkumných kapacit. Tento přístroj nám umožní dosáhnout vyšší úrovně detailu a preciznosti v našich experimentech a analýzách. Chceme-li udržet pověst Technické univerzity v Liberci jakožto světového pracoviště v oblasti výzkumu a vývoje nanomateriálů, musíme stále inovovat naše přístroje a vybavení. Jedině tak můžeme nabídnout našim partnerům špičkové konzultační služby a smluvní výzkum,“ říká Miroslav Černík, ředitel CXI TUL. Je přesvědčený, že o analýzy a možnosti zobrazení, které nový mikroskop nabízí, bude mezi průmyslovými partnery a firmami obrovský zájem.

„Ze zakázek pro firmy a instituce získává CXI okolo 50 milionů korun ročně a pro udržení takto vysokého objemu zakázek musíme průběžně inovovat vybavení našich laboratoří. Nemám pochyb o tom, že nejnovější mikroskop Helios k tomu přispěje, o zakázky na něm je zájem už nyní,“ dodává profesor Černík.

Úzká spolupráce s aplikační sférou je dlouhodobá devíza vědecko-výzkumné činnosti Technické univerzity v Liberci. Zatímco příjmy českých veřejných vysokých škol z výzkumu prováděného na zakázku pro podniky se v posledních letech pohybují okolo
4 % jejich celkových výdajů na výzkum a vývoj, v případě Technické univerzity v Liberci je tento objem až pětkrát vyšší.

„Například loni jsme jako univerzita získali za tzv. smluvní výzkum 63 milionů korun, což činí přibližně 20 % našich celkových prostředků na vědu a výzkum. Je to nejlepší důkaz toho, že nejsme odtrženi od praxe a umíme dobře reagovat na poptávku firem a průmyslových partnerů. Kromě finančního bonusu to má pro naši univerzitu ještě další velmi vítanou přidanou hodnotu. Výzvy z aplikační sféry umíme převést do vědeckých zadání a také do výuky. Proto naše absolventky a naši absolventi nacházejí velmi snadno uplatnění na pracovním trhu a proto jsou, jak máme ověřeno, v podnicích užiteční a cenění,“ říká prorektor TUL Pavel Satrapa.

CXI TUL pořídilo nový mikroskop Helios 5 PFIB CXe díky dotaci z programu Interreg Česko-Sasko v rámci projektu SUPPORT4SME za 45.375.000 korun s DPH, výzkumný ústav hradil 20 % částky ze svých zdrojů.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí Technické univerzity v Liberci
radek.pirkl@tul.cz
+420 734 518 418

14. listopadu 2024

JobTUL Days, druhý ročník největšího regionálního setkání studentů a firem je za dveřmi a je nabitý

Více než 60 firem a organizací se představí studentům a studentkám na kariérním veletrhu JobTUL Days 2024. Našlapaný je i doprovodný program: přednášky odbornic a odborníků z oblasti kariérního a osobního růstu, možnost konzultace CV s profesionály, focení na CV a LinkedIn nebo soutěž. Ve středu 6. listopadu nabídneme diskuzní stůl s tématem „Proč si firmy a studenti nerozumí // Trh práce a Generace Z“.

„Téma kulatého stolu jsme zvolili s ohledem na naše studenty. Jejich očekávání při vstupu na trh práce a očekávání firem se někdy výrazně liší a my bychom jim rádi nabídli možnost získat realistickou představu, co je čeká. Diskuze s profesionály z praxe jim usnadní orientaci při přechodu mezi studentským a pracovním životem. Prostor bude samozřejmě i na dotazy z publika,“ říká prorektorka TUL Lenka Burgerová, která je jednou z organizátorek JobTUL Days 2024.

K diskuznímu stolu, který bude moderovat, spolu usednou kariérová poradkyně Lucie Václavková, Jana Wollmanová ze společnosti DISPONERO, Tomáš Doležal z DigiSkills a Eva Seifertová Schmidtová ze společnosti Ernst&Young. Diskuze v univerzitní aule „Proč si firmy a studenti nerozumí alias Trh práce a Generace Z“ začíná ve středu 6. listopadu 2024 v 11:10 hodin.

Brány veletrhu budou otevřené od 10:00 do 15:00 hodin. V budově G a v budově F před menzou se během středy představí 65 firem a organizací.

„Veletrh JobTUL Days je skvělou příležitostí, jak si najít odbornou praxi nebo stáž, zaměstnání, brigádu, případně se domluvit na spolupráci při zpracování tématu závěrečné práce nebo pro jiný společný projekt. K dispozici na svých stáncích budou významné regionální firmy a instituce, ale i společnosti s celostátní působností. Portfolio máme široké. Od automotive a IT firem přes zdravotnictví, finančnictví až po stavebnictví a veřejnou správu. Určitě se najde zajímavá nabídka spolupráce pro studentky a studenty ze všech fakult, a to včetně zahraničních studentů,“ zve k účasti Hana Trávníčková z Kariérového centra TUL.

Středeční doprovodný program JobTUL Days v aule nabídne kromě diskuzního stolu také atraktivní přednášky spojené s tématem kariérního růstu. První s názvem „Jak jít profesním příležitostem naproti“ přednese od 10:40 hodin kariérová poradkyně a lektorka Lucie Václavková.

Ve 13:00 hodin dostane prostor nadšenec do objevování a implementování nejrůznějších digitálních nástrojů Tomáš Doležal ze společnosti DigiSkills. Zaměří se na pracovní trh v blízké budoucnosti – „Práce 2030: Jak AI změní náš přístup k práci“.

Nabídku středečního doprovodného programu uzavře psycholožka Jana Blažková, která působí také v psychologické poradně Centra podpory a akademické poradny TUL. Její téma je „Očekávání vs. realita“ a podtitul přednášky „Jak se vyrovnat s odmítnutím při přijímacím řízení“. Jana Blažková bude hovořit mimo jiné o tom, že odmítnutí u přijímacího řízení nebo pracovního pohovoru můžeme nahlížet také jako podnět k seberozvoji.

Vedle veletrhu a doprovodného programu v aule mohou také ve středu zájemci využít dvou bloků konzultací svých CV s profesionálkami, k dispozici jim bude personální konzultantka Lucie Tuláčková z DISPONERO a Eva Boczanová, která se ve společnosti GoodCall věnuje náboru specializovaných pozic a personálnímu poradenství. Obě budou připraveny pomoci a poradit zájemcům s pozvednutím jejich životopisů na profesionální úroveň, jak v českém, tak i anglickém jazyce.

Novinkou letošního ročníku, na kterou chceme účastníky středečního programu JobTUL Days 2024 také pozvat, je možnost využít profesionálního focení na CV a na profesní síť LinkedIn.

Jako bonus a odměnu pro účastníky jsme připravili několik soutěžních slosování o hodnotné ceny – každý návštěvník může rychle přes QR kód odeslat svůj hlas do soutěže kdykoliv mezi 10:00 až 15:00 hodinou a zúčastnit se přímo v aule tří kol slosování.

Atraktivními přednáškami pokračujeme také ve čtvrtek

Ještě ve čtvrtek 7. listopadu mají účastníci JobTUL Days možnost dozvědět se více o tom, co obnáší v dnešní době pozice manažera. Od 10:40 hodin představí v aule Eva Boczanová ze společnosti GoodCall téma „Moderní manažer: kariérní cesta a výzvy současné doby“. Helena Friolová z liberecké pobočky Úřadu práce a projektu EURES+3Z Up! zacílí na studentky a studenty ze zahraničí ve své prezentaci „Finding a job“ v anglickém jazyce, od 12:30 v posluchárně F21, na kterou v programu navážeme možností konzultace životopisu a profilu na LinkedInu v angličtině.

JobTUL Days, které letos pořádáme podruhé, jsou největším setkáním firem se studenty a absolventy v rámci libereckého regionu. Mají velmi pozitivní odezvu mezi studujícími i firmami a institucemi, a tak právě díky druhému ročníku zakládáme na Technické univerzitě v Liberci tradici podzimního kariérního veletrhu.

Více informací k jeho programu najdete na: www.jobtuldays.cz.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí Technické univerzity v Liberci
radek.pirkl@tul.cz
+420 734 518 418

5. listopadu 2024

Pečivo v něm vydrží pět až devět dní jako čerstvé

Každodenní otázka: ještě to jíst, nebo už vyhodit? Rohlíky po dvou dnech už moc k zakousnutí nelákají, ale vyhodit je se nám nechce. Pytlík na pečivo s nanomembránou prodlužuje dobu, kdy si pečivo zachovává svou čerstvost, o několik dní.

„Běžně po nás firmy chtějí, abychom textilii opatřili paropropustnou membránou, to jsme zkusili i na začátku vývoje tohoto pytlíku na pečivo. Po několika prototypech se ale ukázalo, že cesta vede jinudy: pečivo si žádá paronepropustnou vrstvu, kterou jsme aplikovali formou zátěru na pohledovou lněnou textilii, říká vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní TUL Roman Knížek a dále vysvětluje, že použitá vrstva určité množství páry a vzduchu propouští, ale jen velmi omezené. Pro mikroklima v pytlíku je to však ideální.

S vývojem pytlíku, který pomůže udržet pečivo déle čerstvé, ho oslovila společnost Invala, která provozuje mimo jiné šicí dílny.

„Máme chráněné dílny a šijeme podle zadání našich klientů. Mým záměrem bylo mít jako Invala vlastní produkt. A také mám ráda čerstvý chléb a nerada plýtvám s potravinami. Vyzkoušela jsem mnoho různých způsobů uskladnění. Chleba po pár dnech plesnivěl, usychal, stával se nestravitelným, osvětluje inspiraci Klementina Gáspárová, majitelka Invala, v.o.s., a dodává:

„Každý chléb v našem pytlíku zvládne svou čerstvost jistě pět dní, dále, dle kvality každého chleba, až devět dní.

„Naším úkolem na katedře bylo vyvinout a dodat vrstvu, která udrží v pytlíku mikroklima ideální pro pečivo. Navíc jsme zajistili českého dodavatele na výrobu příslušných membrán tak, aby se výrobek mohl skutečně dostat na trh a k lidem, říká Roman Knížek, pro kterého je spolupráce s Invalou, v.o.s., dalším dobrým příkladem toho, jak pružně může fungovat spolupráce s menšími nebo středními podniky a jak si navzájem mohou být univerzita a tyto subjekty užiteční.

Čerstvý pytlík vyvíjela a testovala katedra hodnocení textilií v úzké spolupráci s Klementinou Gáspárovou půl roku. Volně k prodeji by měl být od začátku letošního prosince přes Facebook společnosti nebo nový e-shop, případně osobně v dílnách společnosti Invala. V jednání je také prodej v síti producentů a prodejců pečiva. Pytlík na kilogramový chléb podle předběžných odhadů vyjde na cca 400 Kč.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí TUL
734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

8. října 2024

Motorkáře pomůže vycvičit neuronová síť

Smutná data hovoří jasně – Česko patří v evropském srovnání k zemím s nejčernější bilancí nehod s úmrtím motorkářů. A vědci z TUL nyní chtějí spolu s Asociací autoškol České republiky a Asociací polygonů Autoklubu ČR pomoci neradostný trend zvrátit. Cílí na žáky autoškol i zdokonalovacích kurzů a využívají nejmodernější technologie včetně telemetrie a umělé inteligence.

Z testování na okruhu. Foto: Marián Lamr

Co je podstatou? Nejprve instruktoři a pak žáci autoškol nebo motorkáři na kurzech bezpečné jízdy projedou vytyčený okruh se speciálním zařízením, které dokáže detailně snímat styl jízdy. Softwarová aplikace, kterou univerzitní tým vyvinul a dál vylepšuje, pak pomocí komparace a využití telemetrie jízdy přesně zaznamená a vyhodnotí styl jízdy, správnost stopy a odhalí chyby nebo zárodek možné kolize. Pomáhá k tomu také gyroskop, akcelerometr nebo špičková GPS, které jsou součástí vyvinutého zařízení.

„Například celkem přesně zjistíme, jak rychle nebo jak plynule jezdec projíždí zatáčku, kdy začíná motorku klopit nebo kdy začne přidávat plyn a jakou drží stopu. Tím, že instruktoři motoškol budou mít k dispozici přesná data z jízdy žáka i instruktora, mohou vzájemným porovnáním ukázat všechny chyby,“ popisuje vedoucí projektu Marián Lamr z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL.

Testovaný systém tvoří tři části: přístroj pro telemetrii vyvinutý libereckými vědci, který motorkář veze na svém stroji, dále mobilní aplikace pro sběr dat a třetí částí systému je modul pro zpracování a vyhodnocení dat z jízdy, jejich ukládání, správu a prezentaci.

„Data z jízdy tvoří zejména hodnoty akcelerometru a gyroskopu ve třech osách a souřadnice z navigačního systému. Tato data jsou důležitá pro vyhodnocení chování řidiče motocyklu. Stěžejní jsou reakce řidiče před zatáčkou v zatáčce a výjezd ze zatáčky,“ vysvětluje Marián Lamr.

Na projektu IMETAS, který podpořila Technologická agentura ČR z programu Doprava 2020+, pracuje tým dva a půl roku a vyvinuté zařízení intenzivně testuje. Projekt se nyní blíží do cílové rovinky, kdy se vědci snaží získávat co nejvíce dat z okruhů. A s tím pomáhají garanti z Asociace autoškol a Asociace polygonů Autoklubu ČR. S motorkou, na níž je namontováno speciální zařízení, absolvovali profesionální instruktoři asociace na českých okruzích už na tři tisíce jízd. Jezdci na okruzích vytrvale sbírají data o správných a špatných jízdách a vědci je načítají a vyhodnocují.

Cílem úsilí vědců nyní je, aby systém dokázal pro každou zatáčku zobrazit procentuální odlišnost jízdy žáka od jízdy instruktora. Vědci také za využití algoritmů strojového učení a neuronové sítě pracují na tom, aby systém automaticky rozpoznal správné, nebo špatné projetí zatáčkou. K tomu potřebují sesbírat obrovské množství dat. „Existují sice sofistikované motorkářské telemetrie, jsou ale určeny jen pro závodníky, aby viděli své rezervy a jezdili rychleji. Naším hlavním cílem je, aby motorkáři na silnicích přežili a správnými jízdními návyky se vyhnuli nehodám. Chceme proto motorkáře naučit držet ideální stopu, aby zatáčky projížděli správně a bezpečně. Vidíme v tom systému velký potenciál, který může posunout výuku o obrovský kus dopředu,“ říká Jiří Novotný, hlavní instruktor Týmu silniční bezpečnosti a iniciátor projektu Učme se přežít, jenž zastupuje Asociaci Autoškol ČR. Je také jedním z testovacích jezdců.

Řešení z TUL není definované pro jeden okruh, instruktor bude mít možnost vytvořit si vlastní okruh prakticky kdekoliv, kde je to bezpečné. Na motorku jen jednoduchým způsobem uchytí měřicí zařízení a k řídítkům do klasického držáku mobilní telefon s aplikací. Projekt bude u konce v první polovině roku 2025. „Teoretická pravidla pro bezpečnou jízdu se velmi těžko převádějí do exaktních pravidel pro elektronický systém a do rovnic. Projekt byl z tohoto pohledu pro nás velkou výzvou. Ale jsme na dobré cestě a věřím, že přispějeme k tomu, že snížíme nehodovost motorkářů na silnicích,“ přeje si Marián Lamr.

A je to zapotřebí, čísla hovoří neúprosně. Podle loňské statistiky vydané BESIPEm se Česká republika v evropském srovnání počtu usmrcených motorkářů na milion obyvatel zařadila na 7. nejhorší místo. Motorkáři podle této statistiky přitom zaviní přibližně 60 % nehod na českých silnicích.

Adam Pluhař 

Kontakt:
Radek Pirkl
radek.pirkl@tul.cz
734 518 418

2. října 2024

Den architektury vás zavede do našeho kampusu, do Domu Karla Hubáčka, Zauhlovačky i na Ještěd

Koná se celý týden od pátku 27. září, liberecký program festivalu Den architektury zaštiťuje Fakulta umění a architektury TUL.

Jedno z ústředních míst Dne architektury. V této budově sídlí Ateliér Karla Hubáčka FUA TUL

„Letošní ročník Dne architektury se nám spojuje s celou řadou významných výročí. Právě letos FUA TUL slaví 30 let od svého založení, navíc 80. narozeniny svého zakladatele a prvního děkana Jiřího Suchomela. A rok 2024 jsme také ve spolupráci s krajem, městem, Severočeským muzeem a dalšími partnery vyhlásili jakýmsi rokem Karla Hubáčka, který by se letos dožil 100 let,“ říká děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Jan Stolín.

„Proto Den architektury zavede zájemce také do našeho Ateliéru Karla Hubáčka nebo do rodného domu tohoto jediného českého držitele slavné Peretovy ceny. V Severočeském muzeu pak v rámci DA promítneme film Maják Karel Hubáček, který produkovala Paměť národa Severní Čechy. Zájemcům o architekturu doporučuji v rámci programu festivalu navštívit další zapojené instituce, například Galerii Lázně, vratislavickou Zauhlovačku či Malé divadlo v Liberci,“ pokračuje Jan Stolín.

Z programu zve dále na komentované prohlídky Domu Karla Hubáčka, a to v sobotu 28. září od 10:00 do 16:00 hodin. Prohlídka začíná v každou celou hodinu, poslední se bude konat od 15:00. Výklad proběhne v zahradách objektu a návštěvníci si následně budou moci dům projít sami. Výklad si připravil ředitel Severočeského muzea v Liberci Jiří Křížek.

„V Domě Karla Hubáčka bude k vidění kromě původního interiéru také výstava prací našich studentů představující možné využití domu,“ dodává děkan Stolín.

Z programu, který připravila naše fakulta umění a architektury, by mohlo zaujmout také promítání krátkého dokumentu o libereckém bazénu Modrá & Červená – v pátek 27. září od 18.00 a v repríze od 20.00 hodin v posluchárně F12 (2. patro, budova F, Husova ul., Liberec). Po filmu bude následovat debata s jeho tvůrci ze skupiny Forward Creatives. Promítání bude zároveň součástí Noci vědců.

V sobotu 28. září od 10.00 hodin zveme na procházku po kampusu TUL s Vladimírem Baldou. Sraz zájemců o historii kampusu, která sahá do 50. let 20. století, je u budovy rektorátu (Studentská 2, Liberec).

V úterý 1. října v posluchárně G312 (3. patro, budova G, Univerzitní nám.) představí své nejnovější projekty architekt Saman Saffarian s Danielem Svitákem, se kterým vede ateliér Informované architektury na FUA TUL, dále Petr Štefek, který působil v Londýně, a tuzemské Mjölk studio. Blok přednášek Vizionáři v architektuře začíná v 18.00 hodin.

Dále zveme ve středu 2. října od 17:00 hodin na Ještěd na přednášku architektů Jiřího a Michala Krejčíkových o připravované rekonstrukci vysílače a horského hotelu „Liberec – Ještěd: Obnova architektonické ikony“.

Den architektury nabízí stovky akcí ve více než 120 městech a obcích po celé České republice i na Slovensku. V Libereckém kraji se chystá bohatý program kromě Liberce v České Lípě, Doksech, Frýdlantu, Jablonci nad Nisou, Kamenickém Šenově, Turnově, Vratislavicích nad Nisou, Železném Brodě, Lomnici nad Popelkou a Semilech.

Více o programu DA v Libereckém kraji.

Letošním festivalovým mottem je „Proces proměny“, kterým tak mimo jiné odkazuje na 100. výročí úmrtí Franze Kafky.

Radek Pirkl
mluvčí TUL
734 518 418
radek.pirkl@tul.cz
– s použitím TZ DA

25. září 2024

Noc vědců v Liberci letos i sportovní

Nudit se rozhodně na Technické univerzitě nebudete, a to nejen proto, že tématem letošní Noci vědců je proměna.

Noc vědců na TUL není žádná statická disciplína. Foto: Jaroslav Tomášek/TUL Noc vědců 2023 (6)

Samozřejmě mluvíme o proměně k lepšímu. Na více jak 50 stanovištích v osmi univerzitních budovách si budete moci vyzkoušet proměnu plastů nebo proměnu písku ve sklo, budou se s vámi dít i dramatické proměny – změnou hlasu se stanete žábou nebo medvědem. Proč ne? Takhle při pátku.

A co takhle dílna, kde si budete moci vyzkoušet, jak moc přesně umí technologie číst proměny našich obličejů při změnách emocí.

Novinkou letošního ročníku je promítání filmu. Snímek Červená & Modrá se zabývá vizuální podobou libereckého bazénu před rekonstrukcí a po ní. To je v Liberci ostře sledovaná proměna. Proto bude po promítání také diskuze s tvůrci filmu. Promítáme dvakrát, a to od 18.00 a 20.00 hodin v posluchárně F12.

Nebudou chybět stanoviště s umělou inteligencí (hned několik) a roboty a také pokusy a práce s elektřinou, elektromobilitou a elektronovým mikroskopem, který vám nabídne svět zvětšený až milionkrát! Vše s průvodním slovem a pod dozorem našich vědkyň a vědců. Takže vaše děti nezmizí, jen budou s úžasem zírat na ty proměny.

Otevřená bude také TULaborka, univerzitní prostor tvůrčího neklidu. Vyrábět tu budeme ruční papír, ale za použití 3D tiskárny. Ruční papír a 3D tisk, jak to jde dohromady? To samozřejmě neprozradíme, dozvíte se to a vyzkoušíte v TULaborce.

Máme rok Franze Kafky, známý autor kultovní knihy Proměna také nesmí chybět. Péčí našich knihovníků, kteří připraví výstavu zaměřenou na Franze Kafku.

Fakulta zdravotnických studií připraví několik názorných ukázek toho, jak a co se mění v lidském těle každý den i během přechodu mezi dětstvím a dospělostí. To se týká každého z nás. Dozvíte se, že zítra budete někdo jiný, než jste dnes. Alespoň na úrovni buněk určitě.

Ještě ale neodcházejte, teď bude čas se po všech těch proměnách v našich laboratořích a workshopových dílnách trochu protáhnout. Tohle stanoviště na liberecké Noci vědců dlouho chybělo, a tak jsme velmi rádi, že ho letos návštěvníkům můžeme nabídnout.

„Poprvé budou v rámci Noci vědců otevřené i naše sportovní haly na harcovských kolejích. Haly máme také proměněné: jsou nově kompletně zrekonstruované a vybavené vším možným pro lezení, skákání, běhání a další škálu pohybu. Tam si dáte s dětmi do těla, kdybyste si chtěli večer nebo v noci ještě trochu zařádit,“ říká Bianca Lamrová z Oddělení komunikace a marketingu TUL, hlavní koordinátorka liberecké Noci vědců.

Kromě kampusu Technické univerzity v Liberci a sportovních hal na Harcově bude pro vás večer otevřená tradičně také iQLANDIA a po loňské premiéře se i letos přidává se svým programem Průmyslovka Liberec.

V pátek 27. září od 17.00 hodin na vás budeme na TULce i v iQLANDII připraveni. Vezměte děti, strýce a tety, dědy i babičky. Všechny vám je proměníme. Samozřejmě k lepšímu.

Program liberecké Noci vědců 2024.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí TUL
734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

23. září 2024

Novinářům jsme představili řádnou porci novinek na úvod akademického roku

Na tradičním setkání s novináři v úvodu akademického roku Snídaně s rektorem jsme novinářům podali informace o počtech studentů, včetně studentů ze zahraničí, o zájmu o ubytování na kolejích a o novinkách, které v tomto semestru na univerzitě chystáme.

Děkan fakulty strojní Jaromír Moravec na tiskové konferenci Snídaně s rektorem

Do akademického roku 2024/2025 jsme vstoupili opět s vyšším počtem studentek a studentů – zapsalo se jich o 400 více než loni. Máme tedy přes 6800 studujících. Největší nárůst zapsaných jsme zaznamenali na dvou technických fakultách: mechatroniky, informatiky a mezioborových studií a fakultě strojní. Letos otvíráme nový volitelný předmět aktivní zálohy, spolu s krajem a krajskou nemocnicí plánujeme vybudování simulačního centra fakulty zdravotnických studií a stáváme se školicím centrem 3D tisku pro učitele SŠ a ZŠ. Zveme také na zásadní akce tohoto semestru: Noc vědců, JobTUL Days a Den otevřených dveří TUL.

Ve spolupráci s Armádou ČR otvíráme volitelný předmět aktivní zálohy

Od nového akademického roku nabízíme na Technické univerzitě v Liberci volitelný předmět aktivní zálohy. Je určen všem studentkám a studentům. Studující dostanou za absolvování předmětu, který bude probíhat formou armádního cvičení, dva kredity a od Armády ČR také finanční ohodnocení.

„Jsme si vědomi toho, že armáda potřebuje zálohy, vypsáním takového volitelného předmětu bychom mohli náboru pomoci. Navíc armáda nováčky odmění částkami přesahujícími až 100.000 Kč v prvním roce zařazení do aktivních záloh, což by mohlo být také motivační,“ říká rektor TUL Miroslav Brzezina a dodává, že liberecká univerzita v těchto dnech s Armádou České republiky uzavírá memorandum o spolupráci na branně-bezpečnostních a také zdravotnických tématech.

„Konkrétní formy spolupráce upraví jednotlivé dodatky tohoto memoranda,“ dodává rektor.

„Armáda České republiky nabízí mladým lidem možnost si teoretické znalosti, které získávají a získají během studia aplikovat do praxe v rámci výcviku v jednotce Aktivních záloh KVV Liberec. Vlastní výcvik pokryje i oblasti, ve kterých se setkávají atributy ze studijních oborů humanitních, ale i oborů zaměřených na technologie a technických oborů. Služba v aktivních zálohách pomůže studentům a studentkám rozvíjet schopnost reagovat na situace, kdy jsou vystaveni tlaku, nekonformním podmínkám, a naučí je plnit stanovené úkoly s flexibilitou a v rámci týmu,“ říká plukovník Tomáš Gubáš, ředitel Krajského vojenského velitelství Liberec.

„Chceme podpořit studenty, kteří se rozhodli dát své schopnosti do služeb obrany naší země, velmi si toho vážíme. Vzhledem k válce na Ukrajině nabývá téma obrany republiky zásadního významu,“ říká prorektorka TUL Lenka Burgerová, sama členka aktivních záloh, která je také garantkou nového volitelného předmětu.

Zástupci armády z KVV Liberec budou mít se zájemci o aktivní zálohy z řad našich studujících informační schůzku ve středu 25. září 2024 v aule.

Fotovoltaická elektrárna nám ušetří 700 tisíc korun ročně

Abychom snížili náklady na energie, vypsali jsme výběrové řízení na fotovoltaickou elektrárnu na budově G a máme uzavřenou smlouvu se zhotovitelem.

„Instalovaný výkon bude 180 kilowatt-peaků na 411 panelech. Předpokládaná roční úspora při současných cenách elektrické energie činí asi 700 tisíc korun ročně. Náklady na vybudování odhadujeme okolo 4,5 milionu korun, což znamená, že návratnost investice do elektrárny bude necelých sedm let. Roční očekávaná výroba je 176 MWh. Celou tuto produkci spotřebují dvě naše budovy G a L. Fotovoltaické panely pak plánujeme také na nové budově E2 a další v pořadí je střecha budovy F2,“ informuje kvestorka TUL Martina Froschová.

O ubytování na kolejích je i letos velký zájem

„Na harcovských studentských kolejích se v současnosti ubytovalo už 2380 studujících a držíme dalších téměř 60 rezervací především pro studenty ze zahraničí. To je meziroční nárůst o 160 osob,“ vypočítává ředitelka Kolejí a menz TUL Iva Šídová.

V letních měsících se pustily na kolejích do rekonstrukcí a oprav, které částečně pokračují i v začátku semestru, ale nebrzdí provoz kolejí.

„K největším akcím patřila rekonstrukce bloku D, kdy došlo k výměně oken a zateplování. Všechny pokoje už jsou v současné době zabydleny studenty a pracuje se jen venku,“ říká ředitelka Iva Šídová a dodává, že opravy a úpravy v letních měsících si vyžádaly téměř 40 milionů korun, část peněz šlaz dotace z MŠMT.

„Do budoucna bychom rádi vylepšili blok E, opět bude záviset na dotacích, které se nám podaří získat,“ uzavírá Iva Šídová.

Na Erasmus+ přijelo o třetinu více studentů než loni

„V minulém akademickém roce vyjelo z programu Erasmus+ více než 200 studentů TUL. Popularita se zvyšuje u krátkodobých mobilit tzv. Blended Intensive Programme (BIP) – intenzivní mobilita kombinující online účast s pobytem na partnerské univerzitě. Velký zájem je také o stáže. V letošním akademickém roce se oproti tomu předchozímu zhruba o 30 % zvýšil počet studentů, kteří přijeli na zimní semestr studovat na TUL v rámci programu Erasmus+. Vedle toho TUL využívá i další programy a prostředky na podporu mobilit studentů,“ říká prorektorka TUL pro internacionalizaci Kateřina Maršíková a dále informuje o tom, že v českých studijních programech, pokud se týká studentů ze zahraničí, studují nejčastěji Ukrajinci (109), pak Rusové (77), Slováci (56) a Kazachstánci (26). V anglických studijních programech máme nejvíce Indů (52) a dále studujících z Bangladéše (11) a sedm Turkyň a Turků. Toto rozložení podle zemí odpovídá loňskému roku.

Kraj i liberecká nemocnice finančně podpoří SIMCENTRUM na TUL

Simulační centrum Fakulty zdravotnických studií TUL, se kterým se počítá v přízemí nově projektované univerzitní budovy E2, bude zařízením krajského významu. Simulační výuka je nepochybně metodou volby odborné přípravy i celoživotního vzdělávání zdravotnických pracovníků v pre- i postgraduální fázi. Vybudování a provoz potřebné infrastruktury jsou však velmi nákladné. Fakulta zdravotnických studií TUL proto iniciovala vznik memoranda za účasti vedení KNL i ZZS LK, kdy všechny strany deklarovaly spolupráci v oblasti simulační výuky a koordinaci budování, financování i provozu SIMCENTRA.

„Stavební část zaplatíme my jako univerzita a na přístrojové vybavení přispějí Liberecký kraj a KNL rovným dílem. SIMCENTRUM se tak stává dalším z příkladů dlouhodobé intenzivní spolupráce našich tří institucí, která má přinést benefity celému kraji,“ říká rektor TUL Miroslav Brzezina.

„Cílem je racionalizovat použité prostředky a koordinovat postup zúčastněných tak, aby metoda simulace byla co nejvíce přístupná jak studentům FZS, tak i zdravotnickým pracovníkům KNL i ZZS LK,“ dodává děkan Fakulty zdravotnických studií TUL Karel Cvachovec.

Výstavba a vybavení simulačního centra by měly podle předběžných propočtů vyjít na 80 milionů korun.

Kyberbezpečnost bude univerzitu stát miliony ročně

Od nového roku by podle nařízení Evropské komise měla vstoupit v platnost nová legislativa ke kyberbezpečnosti. V ČR se její přípravou zabývá NÚKIB. Návrh zákona NÚKIBu se v těchto dnech dostává do Poslanecké sněmovny. Nová legislativa se dotkne i vysokých škol a náklady na její implementaci nebudou malé.

„Náklady spojené se zavedením nové legislativy půjdou pro každou vysokou školu ročně určitě do milionů korun. Bude potřeba změnit některé procesy ve fungování univerzity, vytvořit příslušnou vnitřní legislativu. Lidé, kteří mají potřebné znalosti, jsou a budou v dohledné době na trhu práce velmi vzácní, poptávka po nich bude obrovská a to vyšroubuje jejich cenu. Dále bude například potřeba pořídit novou techniku na ochranu univerzitních systémů, což jsou také milionové položky. Obecně nový zákon přinese obrovské náklady pro celý státní aparát, vysoké školy a všechny instituce a firmy,“ říká prorektor TUL pro informatiku Pavel Satrapa.

TUL je už nyní na novou legislativu připravena dobře.

„V základních rysech upravuje kybernetickou bezpečnost naše vnitřní kybernetická směrnice, která je v souladu se stávajícím zákonem a počítáme s její úpravou podle nového znění. Ustanovili jsme manažera kybernetické bezpečnosti, který působí také jako certifikovaný architekt kybernetické bezpečnosti, a máme na univerzitě také interní auditorku kybernetické bezpečnosti. Jsme tedy na novou legislativu dobře připraveni, její zavedení bude ovšem i tak procesem na několik let,“ dodává prorektor Satrapa.

Studentská formule sbírala ocenění v Polsku a Maďarsku

V pořadí šestá formule ze stáje fakulty strojní, která se zúčastnila další sezóny celosvětové soutěže Formula Student, si letos připsala hned celou sérii ocenění: 1. místo v kategorii Business Plan + další 1. a 3. místo v dalších dílčích kategorií na okruhu v Polsku + 7. místo tamtéž za dynamické disciplíny. A dařilo se i v Maďarsku, kde naši studenti získali 3. místo v kategorii Business Plan.

„Letošní úspěšnou formuli mohou zájemci vidět naživo na TULfestu v kampusu – v pondělí 23. září 2024 –, kam přistavíme také náš nový jízdní simulátor vestavěný do formule ze sezóny 2019,“ říká kapitán týmu FS TUL Racing Ladislav Horálek.

3. ročník soutěže ve 3D tisku

FS pod záštitou děkana Jaromíra Moravce vyhlásila další ročník soutěže 3D tisku pro studenty všech ročníků středních a vyšších odborných škol a jejich učitele. Tak jako v předchozích ročnících studentské týmy předvedou svoji ideu modelu nebo výukové pomůcky vytištěnou na 3D tiskárně.

„Týmy se mohou hlásit do 27. září 2024, finále se bude konat opět u nás v aule 29. listopadu, kde také vyhlásíme vítěze. Loni se přihlásilo 20 týmů z celé České republiky, letos předpokládáme ještě vyšší účast,“ říká za organizátory soutěže proděkan Fakulty strojní TUL Luboš Běhálek.

Udržitelné inženýrství – aktualizujeme nabídku studia o současné trendy

Fakulta strojní připravuje nový profesně zaměřený bakalářský studijní program s pracovním názvem udržitelné inženýrství. Na jeho přípravě aktivně participují FT, FP, EF, FZS a FM TUL. Studenti se seznámí s materiály, technologickými procesy a odpady, které v rámci těchto procesů vznikají. Také se dozví, jak odpady analyzovat, co mohou odpady způsobit, když se dostanou do přírodního prostředí, jaké negativní vlivy mohou mít na člověka a jak tyto procesy zhodnotit z pohledu ekonomického a legislativního. Tento multidisciplinární profesně zaměřený studijní program je navržen tak, aby byli absolventky a absolventi schopni řešit aktuální i budoucí výzvy v oblasti udržitelnosti a ekologické odpovědnosti.

Nový studijní program propojuje techniku a ekonomii: systémové inženýrství a logistika

Ekonomická a strojní fakulta Technické univerzity v Liberci představují nový interdisciplinární bakalářský program „systémové inženýrství a logistika“. Profesně zaměřený bakalářský studijní program, který máme čerstvě akreditovaný, reaguje na rostoucí poptávku po odbornících, kteří dokáží skloubit technické a ekonomické dovednosti.

Program kombinuje 40 % výuky zaměřené na strojírenství, technologie a materiály, zatímco 60 % tvoří ekonomické předměty, s důrazem na logistiku, organizaci a řízení výroby. Studenti budou kmenově zapsáni na Ekonomické fakultě, ale získají také bohaté znalosti z technických oborů, které jim umožní lépe porozumět výrobním procesům.

„Nové studium výrazným způsoben prohlubuje znalosti absolventů o procesech a dějích, s nimiž se ve výrobě setkají. Počet studentů tohoto oboru je omezen a po dvou letech vzdělávání stráví svůj třetí ročník na praxi, zejména ve strojírenských podnicích. Tam také budou řešit své bakalářské práce,“ říká děkan Fakulty strojní TUL Jaromír Moravec.

„Ke studiu v prvním ročníku v příštím akademickém roce plánujeme přijmout 25 studentů. Absolventi najdou uplatnění na pozicích jako logistik specialista, návrhář podnikových procesů, procesní konzultant nebo provozní manažer,“ dodává děkan Ekonomické fakulty TUL Aleš Kocourek.

Tento program je ideální volbou pro ty, kteří chtějí propojit technické a ekonomické znalosti a připravit se na kariéru v moderním průmyslu.

Studenti budou hledat inovativní řešení pro pacienty s Alzheimerovou chorobou

Technická univerzita v Liberci ve spolupráci s DEX Innovation Centre a Krajskou nemocnicí Liberec pořádá akci „EIT Health Innovation Days 2024“, která proběhne 17. a 18. října 2024 v Univerzitní knihovně TUL. Studenti z Fakulty mechatroniky, Ekonomické fakulty a Fakulty zdravotnických studií budou společně pracovat na inovativních řešeních pro zlepšení diagnostiky a péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou. Studenti vytvoří týmy, vyberou si konkrétní výzvu a metodou Design Thinking pod vedením koučů a mentorů z praxe navrhnou řešení, která představí odborné porotě.

„Chceme nejen podpořit spolupráci napříč obory, ale také naučit studenty, jak vytvářet inovativní řešení, která mohou skutečně zlepšit péči o pacienty s Alzheimerovou chorobou,“ říká Jana Šimanová, proděkanka Ekonomické fakulty TUL.

Prezentace projektů a vyhlášení vítězného týmu proběhne v pátek 18. října v univerzitní knihovně mezi 15:30 a 17:00. Vítězný tým bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodní soutěži v Budapešti.

Proděkanka Jana Vitvarová z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL k tomu dodává: „Pohled více generací na stejnou problematiku bývá obohacující, a proto jsme se rozhodli nabídnout účast i jednomu týmu složenému ze studentů Univerzity třetího věku“.

Součástí akce bude série tří odborných přednášek s tematikou Alzheimerovy choroby, na které zveme i veřejnost ve dnech 14.–16. října od 18:00 hodin do ateliéru budovy A. Bližší informace budou brzy k dispozici na sociálních sítích TUL.

Rozšíření nabídky oborů v učitelství pro střední školy může podpořit technické vzdělávání v regionu

„Minulý týden se nám podařilo kompletně rozšířit akreditaci učitelství pro střední školy, především o přírodovědné obory biologii, fyziku, chemii a geografii, které nám dosud v portfoliu chyběly. A protože jsou tyto obory často v kombinaci s matematikou, slibujeme si od toho také posílení matematiky. Doufáme, že to pomůže, i když jistě v dlouhodobějším horizontu, také technickému vzdělávání v našem regionu. Ale je to ještě běh na dlouho trať,“ říká proděkan Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL Jan Picek.

SpeechLab slaví 30 let

Laboratoř počítačového zpracování řeči – SpeechLab pod vedením profesora Nouzi a docenta Petra Červy patřila vždy k průkopnickým pracovištím na poli automatického zpracování a rozpoznávání hlasu.

„Co mě jako děkana velice těší je, že výstupy SpeechLabu jsou pod komerčními značkami dostupné na trhu a jsou to produkty velice úspěšné. Ať už je to program na monitoring výstupu médií, nebo program na přepis mluvené řeči, případně program na diktování hlasem. Je toho ale mnohem víc: přepis rozhlasového vysílání v reálném jazyce pro desítky světových jazyků nebo automatické přepisy nahrávek z archivu Českého rozhlasu. Během těch 30 let vývoje Laboratoř automatického zpracování řeči neustrnula ani na chvíli ve svých pozicích a jde s dobou, proto dnes samozřejmě pro své další projekty používá AI,“ říká děkan fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL (FM) Josef Černohorský.

Výzkum velkých turbostrojů ve spolupráci s americkou univerzitou

V rámci mezinárodního projektu Ústavu termomechaniky AV ČR, Fakulty mechatroniky TUL a Duke University (N.C., USA) vyvíjíme nové experimentální a numerické metody pro výzkum tzv. flutteru v turbostrojích.

„Jedná se o vysoce aktuální problematiku, kdy moderní ultra dlouhé lopatky v turbínách jaderných elektráren a dmychadlech velkých leteckých motorů mohou být náchylné ke kmitání s potenciálně katastrofickými důsledky. Hlavními úkoly naší fakulty v tomto projektu jsou komplexní dynamická měření ve vysokorychlostním aerodynamickém tunelu ÚT AV a vývoj nových digitálních holografických metod pro měření transonického proudění v lopatkových mřížích,“ upřesňuje děkan FM Josef Černohorský.

TUL je školicím centrem 3D tisku pro učitele základních a středních škol

Myšlenka školicích center 3D tisku vzešla od tuzemského výrobce 3D tiskáren Prusa Research. V rámci aktivity Prusa Education vzniká v České republice 11 takových center, v Libereckém kraji bude právě na Technické univerzitě v Liberci. Důvod výběru byl jasný. S firmou Prusa Research naše fakulty a ústav dlouhodobě spolupracují, navíc univerzitní výzkumný ústav CXI je spolu s Prusa Research a dalšími partnery od loňského roku členem Národního centra kompetence pro průmyslový 3D tisk a je také hlavním řešitelem tohoto projektu.

„Díky vzniku školicího centra se naši lidé připravují v Prusa Research na to, jak v oblasti 3D tisku školit učitele ZŠ a SŠ. Víme, že na základních a středních školách 3D tiskárny mají, ale ne vždy využívají plně jejich potenciál. 3D tisk je totiž možné použít nejen v hodinách informatiky nebo fyziky, perfektně ho lze zapojit v dalších předmětech, jako je dějepis, zeměpis a další. Výhodou toho, že budeme školicím centrem, je mimo jiné i to, že získáme do našeho TULabu nové vybavení a technické know-how přímo od výrobce,“ říká dílnovedoucí univerzitního TULabu a proděkan FM Jan Koprnický.

Spolu se školicím centrem iniciuje Prusa Research také vydání handbooku k 3D tisku pro učitele, tedy kuchařky nápadů a dobré praxe pro využití 3D tisku ve všech předmětech. V týmu spoluautorů připravované publikace je Jiří Šmída z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.

Katedra architektury má novou posilu, je jí MArch Ing. arch. Ing. Jiří Vítek, Ph.D.

„Jiří Vítek povede ateliér nazvaný laboratoř informované architektury. Díky němu a Danovi Svitákovi a Samanu Saffarianovi, kteří už jsou našimi kolegy, bude mít FUA TUL nejsilnější tým architektů, kteří se věnují právě tomuto typu architektury, kam spadá responzivní kinetická architektura nebo např. algoritmický design. Co si pod tím představit? Příklady responzivní kinetické architektury už jste někde mohli vidět na plášti budov. Je to například systém stínění oken nebo prosklených fasád, který automaticky mění svůj tvar nebo polohu podle intenzity a směru slunečního svitu, a tím optimálně budovu stíní. Pracovat přitom může na bázi fotovoltaiky, takže systém stínění šetří, nebo dokonce i vyrábí energii,“ říká děkan Fakulty umění a architektury TUL Jan Stolín.

Fakulta umění a architektury i její zakladatel Jiří Suchomel slaví kulatiny

„Letos slavíme 30 let a nadělíme si výstavu. Zároveň připravíme výstavu profesoru Suchomelovi, který fakultu založil a dlouhá léta jako děkan vedl a který koncem minulého týdne oslavil krásných 80 let. Na výstavě FUA přiblížíme návštěvníkům atmosféru na naší fakultě a formou projekcí představíme práce studentů a pedagogů a na výstavě Jiřího Suchomela představíme průřez jeho tvorbou, a to realizované stavby i nerealizované projekty. Těch nerealizovaných je přitom 90 %,“ říká děkan FUA Jan Stolín a podotýká, že je to největší výstava, jakou kdy Jiří Suchomel měl. Vernisáže obou výstav ke kulatým výročím se konají 20. listopadu 2024 v Galerii NTK v Praze.

Dokončili jsme videoučebnici ošetřovatelských postupů

S jejím natáčením s profesionály začali na fakultě loni na podzim a použili přitom realistický ošetřovatelský model – seniorku Vivien.

„Zpracovali jsme asi 20 témat, která jsou zaměřená především na ošetřovatelské postupy u seniorů, což je nejvíce rostoucí a z pohledu ošetřovatelské péče nejnáročnější populační kategorie, která bude stále narůstat. Tato výuková pomůcka představuje jednotný pohled na ošetřovatelské postupy a je vynikajícím studijním materiálem shrnujícím nejnovější poznatky. Bude k dispozici i pro možné mimořádné situace v budoucnu, kdy by prezenční výuku ani praxe nebylo možné zajistit,“ říká děkan FZS Karel Cvachovec.

Na ústavu CXI si v rámci udržitelnosti měří spotřebu energií a vody

Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci si je vědom výzev spojených s udržitelností a se společenskou odpovědností (CSR), a chce přispět k jejich řešení prostřednictvím svých aktivit uvnitř i navenek, a být tak příkladem pro ostatní součásti TUL, jiné univerzity i celou společnost. CXI vypracovalo CSR report za rok 2023 a nyní finalizuje Strategii udržitelnosti CXI, která je komplementárním strategickým dokumentem ke Strategii 2030 CXI TUL. Navazuje na další dokumenty (Cíle udržitelného rozvoje OSN – SDGs, Zelenou dohodu pro Evropu, Strategický rámec ČR 2030, Strategii rozvoje Libereckého kraje 2021–2027 a jiné). Strategie v tomto ohledu vytyčuje misi, vizi, priority, strategické a dílčí cíle udržitelnosti CXI do roku 2030. Zohledňuje všechny tři pilíře CSR: ekonomický, sociální (interní i externí) a environmentální; v rámci něhož sleduje spotřebu elektrické energie, tepla, vody, různých druhů odpadů apod. Více viz udrzitelnost.cxi.tul.cz.

Noc vědců – v pátek 27. září 2024

Letos na téma proměna, kterou návštěvníci budou moci zakusit na více jak 50 stanovištích v osmi univerzitních budovách. A dále tradičně v IQlandii a podruhé i na SPŠSE a VOŠ v Liberci. Novinkou je například promítání filmu (na FUA) a také poprvé v rámci Noci vědců otevřené sportovní haly na Harcově. Začínáme v 17.00 hodin a zveme širokou veřejnost. Více na www.nocvedcu.cz.

JobTUL Days – 6. listopadu 2024

Pořádáme druhý ročník kariérového veletrhu. V tuto chvíli je přihlášených už 53 firem a pro další zájemce zbývají už jen poslední místa v budově F, expoziční prostory v budově G jsou již obsazeny. „Cílem studia na TUL je připravit studentky a studenty na profesní život v oboru, který je bude bavit a ideálně je také slušně uživí. JobTUL Days nabízí přímé setkání s firmami, které jsou zajímavými místy budoucí práce, možná tam také naši studenti najdou inspiraci ke směřování, o kterém je dříve nenapadlo uvažovat. JobTUL Days také ukazuje na příkladech našich úspěšných studentů i absolventů, že v průběhu studia i práce můžete své studium nebo profesní zaměření změnit a nemusíte celý život prožít v zajetí studijního programu, do kterého jste v prvním ročníku nastoupili,“ říká za organizátory JobTUL Days prorektorka TUL Lenka Burgerová.Více na www.jobtuldays.cz.

Den otevřených dveří TUL – v sobotu 23. listopadu 2024,

Den architektury –27. 9. – 3. 10. 2024, pořádá FUA TUL, wwww.denarchitektury.cz,

Galavečer Sportfilm festivalu Liberec – 5. října 2024,

Educa Week na TUL – akce 8. a 9. října 2024.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí TUL // 734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

17. září 2024

Na filmových Karlových Varech představí svůj model inspirovaný letní loukou

Anežka Kabelková, studentka návrhářství textilu a oděvu, uspěla na jarní přehlídce prestižní Mercedes-Benz Prague Fashion Week, když ji porota vybrala mezi tři nejlepší prezentující studentky. Výhra ji posouvá do Karlových Varů. Anežka tam představí svůj model 29. června od 20:30 hodin na Mattoni Life Baru u Vřídla v doprovodném programu věhlasného filmového festivalu.

Letní louka transformovaná do oděvu. Model Anežky Kabelkové doplněný o šperk Venduly Štaclové. Foto: archiv KDE

„Model s názvem Stébla a stonky vznikl na základě školního zadání. Inspirací mi byla letní louka, stébla trávy a lehkost větru. Na Fashion Weeku v Praze jsem model prezentovala i se šperkem od spolužačky z druhého ročníku ze zaměření sklo a šperk Venduly Štaclové,“ říká Anežka Kabelková (21), studentka 2. ročníku katedry designu Fakulty textilní TUL (KDE), kde studuje zaměření návrhářství textilu a oděvu.

Na Mercedes-Benz Pague Fashion Weeku letos 19. dubna porota soutěžní přehlídky Mattoni Young Fashion Stars vybrala její práci a modely Kláry Drevenákové a Zuzany L’os Božikové, dvou studentek z Ateliéru módní tvorby UMPRUM, jako nejzdařilejší. V odborné porotě zasedli vedle CEO Mercedes-Benz Prague Fashion Week Lukáše Loskota a majitele společnosti Mattoni 1873 Alessandra Pasquale módní návrhářka a profesorka oděvního designu Liběna Rochová, módní návrhář Lukáš Macháček, šéfredaktorka magazínu Dolce Vita Lenka Šubrtová, kreativní ředitel Dolce Vita Jan Králíček a výkonný ředitel Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Kryštof Mucha.

„Letošní MBPFW přišel s novou koncepcí prezentací školních ateliérů v jednotném bloku módní přehlídky. Toto propojení byl výborný tah, který si našel podporu u významných partnerů, kteří dokázali ocenit mladé tvůrce. Velmi mě těší uznání a ocenění odbornou porotou, kterého se dostalo Anežce za její první oděvní semestrální práci, jež vznikla pod mým vedením,“ říká Zuzana Veselá z katedry designu FT TUL.

Cenou pro vítězky je možnost představit svou práci na přehlídce v Mattoni Life Baru v rámci 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Fashion show bude moderovat Zorka Hejdová a doprovodí ji Česká ROCKharmonie – rockový projekt České filharmonie. A v jednání je stále možnost, že Anežčin model inspirovaný letní loukou také vynese některá z modelek na zahajovací ceremoniál 58. ročníku MFF Karlovy Vary.

„Mám velkou radost, že Mattoni 1873 podpořila právě přehlídku nastupující generace českého a slovenského módního designu. Podpora lokálních talentů je pro Mercedes-Benz Prague Fashion Week jedním ze základních stavebních kamenů, a díky tomuto spojení mohou mladí návrháři prezentovat svůj talent i mimo naše akce. A filmový festival je pro mladé tvůrce další skvělou příležitostí, jak se představit a prosadit ve světě módy,” uvedl k tomu po vyhlášení trojice vítězek CEO Mercedes-Benz Prague Fashion Week Lukáš Loskot.

Anežka Kabelková se oděvnímu návrhářství věnovala už na střední škole v Prostějově a chtěla by v něm pokračovat i v navazujícím magisterském studiu.

„Cením si právě možnosti účasti na módních přehlídkách. V Praze jsme svou práci prezentovali se spolužáky opakovaně, ne jen na Fashion Weeku. Je skvělé, že si můžeme vyzkoušet i organizaci přehlídek. Přínosné pro mě bylo i to, že ve škole pracujeme s různými textilními technikami jako tkaní, pletení a dalšími, vyzkoušeli jsme si i přímý tisk a sítotisk. Vedoucí ateliéru nám neustále dává zpětnou vazbu a nabízí různé pohledy na naši práci. Chci určitě tady na katedře pokračovat v navazujícím studiu, moc mě to baví,“ říká Anežka Kabelková, která se už poprala s těmi největšími výzvami druhého ročníku studia včetně obhajoby semestrální práce a může tak směle vyhlížet třetí ročník svého bakalářského studia.

Radek Pirkl
mluvčí Technické univerzity v Liberci
+420 734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

26. června 2024