Doplněné vydání úspěšných Živých jmen Liberce je v prodeji

První vydání atlasu, který mapuje, jak obyvatelé Liberce nazývají místa a objekty ve svém městě, bylo pryč během několika málo měsíců. Autoři Daniel Vrbík a Václav Lábus proto připravili vydání druhé. Doplnili ho o další informace. V prodeji je nyní v prodejně skript v kampusu a v e-shopu TUL.

Daniel Vrbík (vlevo) a Václav Lábus s atlasem Živá jména Liberce

Zájem o atlas Živá jména je přeci jen překvapil. „Bez zapojení veřejnosti by nemohl vzniknout a nám v letech 2019 a 2020 přispělo svými postřehy více jak 1500 respondentů. Zájem jsme tedy tušili, ale že 500 kusů prvního vydání zmizí během půl roku, jsme nečekali. A to je taky hlavní důvod, proč jsme se rozhodli pro dotisk. Tentokrát je to 300 kusů,“ říká Václav Lábus, odborník na pomístní jména z katedry českého jazyka a literatury FP TUL.

Autorská dvojice Lábus–Vrbík přetavila online projekt Živá jména do tištěného atlasu, který představila veřejnosti v samém závěru roku 2023. Po roce tedy přicházejí s vydáním druhým, doplněným.

„Vychytali jsme některé drobné nedostatky prvního vydání a přidali jsme kratší kapitolu o vztahu živých jmen k oficiálním pomístním jménům. Čtenáři se tak mimo jiné dovědí něco o rozporu typu Vesecký rybník versus Tajch. Mapovou část jsme doplnili o další autentické poznámky respondentů,“ říká geoinformatik Daniel Vrbík a podotýká, že další tištěné vydání atlasu Živá jména už nechystají.

„Plánujeme, že bychom časem vydali podobný atlas, který se zaměří na oficiální uliční jména v Liberci a jejich vývoj,“ uzavírá Václav Lábus.

Projekt Živá jména Liberce

V publikaci čtenáři na 116 stranách formátu A3 najdou kromě unikátního souboru map také interpretaci tříletého výzkumu a komentář k historickým souvislostem k místům, podle kterých se Liberečané ve svém městě orientují. Součástí publikace Atlas libereckých živých jmen je i bohatý fotografický a obrazový materiál. Autoři přidali také autentické komentáře přispěvatelů, takže je možné, že tam najdete i ten svůj. „Liberec je jediné město, které má online mapu lidového názvosloví a také tištěný atlas k tomuto tématu. A i ve světě je to velmi ojedinělá záležitost,“ říká Daniel Vrbík. Projekt Živá jména je stále na webu přístupný a stále do něj mohou respondenti a respondentky přidávat další a další názvy. O tématu jsme již napsali: Unikátní mapa Živých jmen už ví vše o lidovém názvosloví Liberce a Fügnerka, Liďáky, Rybníček… Liberec má jako jediné město zmapované lidové názvy díky projektu Živá jména. Ten teď nově dostal také podobu tištěného atlasu.

Radek Pirkl
mluvčí TUL
734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

6. února 2025

Anglofonní studia. Nový neučitelský studijní program zaměřený na cizí jazyky

Na základních školách přibyde výrazným způsobem objem výuky angličtiny. Podle revidovaných rámcových vzdělávacích programů mohou základní školy povinnou angličtinu od první třídy zavádět zatím dobrovolně, od září roku 2027 to však bude závazné. Dosud se vyučovala angličtina povinně až od třetí třídy, byť mnoho škol ji vyučuje i dříve. Vyvstává tu otázka: bude dost angličtinářek a angličtinářů? Fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická TUL (FP) je už nyní připravená na to nabrat více uchazeček a uchazečů o studium angličtiny. A to díky anglofonním studiím. Do nového studijního programu se mohou hlásit zájemci už nyní, výuka pro akademický rok 2025/2026 bude zahájena v září 2025.

Nový bakalářský studijní program může pomoci navýšit počty kvalifikovaných učitelek a učitelů angličtiny v českém školství, paradoxně i přes to, že je to neučitelský studijní program, jak vysvětluje děkan FP TUL Aleš Suchomel:

„Každoročně máme právě na ,anglickém jazyku se zaměřením na vzděláváníʻ značný převis uchazečů, ale významná část učit nechce, chce se odborně zdokonalovat v angličtině. Právě pro ně je nový studijní program ideální. Místa na ,učitelskéʻ angličtině by pak byla volná pro ty, kteří chtějí angličtinu opravdu učit. A učitelek a učitelů anglického jazyka bude jistě v následujících letech potřeba mnohem více.“

Nový studijní program je možné studovat samostatně nebo jako tzv. major studijní program v kombinaci se španělštinou nebo němčinou. Fakulta si od toho slibuje navýšení počtu studentek a studentů také u těchto dvou jazykových zaměření.

Do pilotního ročníku anglofonních studií může nastoupit už na podzim příštího roku 30–40 studujících.

V posledních letech se na naši fakultu hlásí přibližně 400 uchazeček a uchazečů o angličtinu v různých učitelských kombinacích, ke studiu jich pak nastupuje okolo 150. Řada z nich ale už během studia deklaruje, že nechtějí učit, a skutečně významné procento pak do učitelské profese nenastoupí. Díky novému studijnímu programu tak otvíráme šanci 30–40 uchazečkám a uchazečům, kteří angličtinu učit chtějí,“ vypočítává děkan Suchomel.

Podle něj nelze přesně vyčíslit, kolik učitelek a učitelů angličtiny v českém školství chybí a kolik bude potřeba od roku 2027, kdy začne platit revidovaný RVP. Přesná čísla pedagogické fakulty nemají.

„Nicméně je to i regionální záležitost, obecně lze říci, že aprobovaných učitelů a učitelek tolik nechybí ve velkých městech s relativně velkými pedagogickými fakultami, jako je Praha a Brno. V regionech včetně našeho je situace už výrazně složitější,“ říká děkan Suchomel.

Přihlášky do studijního programu anglofonní studia stejně jako do všech dalších bakalářských i navazujících studijních programů přijímá fakulta ještě skoro dva měsíce, do 31. března 2025. Přijímací test v případě anglofonních studií má dvě části: 1) jazykovou část v anglickém jazyce testující čtení, gramatiku a písemný projev, 2) kulturní část v českém jazyce testující uchazečovu orientaci v anglo-amerických reáliích.

Bodově zvýhodněni budou uchazeči a uchazečky, kteří doloží získání jazykového certifikátu úrovně C1 nebo C2 podle společného evropského referenčního rámce pro jazyky.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí Technické univerzity v Liberci
+420 734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

5. února 2025

TUL Open 2025. ochutnávka studia a studentského života na TUL

Na několik dní otevřeme univerzitu uchazečům a uchazečkám o studium, učitelům středních škol, ředitelům, výchovným poradcům i široké veřejnosti. TUL Open pořádáme od pátku 24. ledna.

Postupně otevřeme všechny fakulty. Celý program odstartují dvě mimořádné akce. V pátek 24. ledna 2025 to bude TUL Za školou, kdy si středoškolští výchovní poradci, ředitelé nebo pedagogové mohou prohlédnout naše učebny i laboratoře a poznat vše, co našim studujícím nabízíme. Navážeme v neděli 26. ledna 2025 akcí TUL Na zkoušku. Účastníci a účastnice z řad středoškoláků se na jeden den ocitnou v kůži studenta/studentky univerzity, čeká je vysokoškolská přednáška a seminář, projdou si s námi kampus a zavedeme je i na harcovské koleje.

„Uvědomujeme si velmi dobře, že generace uchazečů a uchazeček o studium žije z velké části v digitálním světě. Zároveň ale díky akcím, jako jsou dny otevřených dveří nebo Noc vědců víme, že když k nám do kampusu návštěvníci zavítají, jsou zpravidla nadšení, velmi se jim u nás líbí. Sázíme v tomto na bezprostřední zkušenost přímo na místě, proto přicházíme s konceptem vícedenního dne otevřených dveří TUL Open. V rámci něj máme navíc přichystaný program zvlášť pro středoškolačky a středoškoláky a zvlášť pro ředitelky, ředitele, výchovné poradkyně a poradce a pedagožky a pedagogy. Máme co ukázat a nabídnout a chceme oběma skupinám dopřát, aby mohly nasát atmosféru na naší univerzitě,“ říká rektor TUL Miroslav Brzezina.

Program TUL Open:

pátek 24. ledna

TUL Za školou

Pro ředitele středních škol, středoškolské výchovné poradce a pedagogy. Představíme jim možnosti studia na TUL a čeká je i prohlídkový okruh po našich učebnách, laboratořích a dílnách a možnost navázání kontaktů se zástupci TULky.

Start od 10:00 v zasedací místnosti v suterénu budovy rektorátu, Studentská 1402/2, Liberec.

Na akci TUL Za školou je nutné se registrovat.

sobota 25. ledna

Den otevřených dveří fakulty textilní

Fakulta textilní TUL ukáže zájemcům o studium své laboratoře, dílny a ateliéry v budovách „B“ a „N“. Součástí budou také individuální konzultace o všech studijních programech, informace k přijímacímu řízení nebo talentovým zkouškám.

Začínáme v 10:00 přednáškou „Co vše je textil?“ v budově B, 2. patro, učebna B4, Čížkova 1034/3, Liberec.

Fakulta zve také na prohlídku ateliérů a výstavních prostor v budově N, Jehlářská 520/14, Jablonec nad Nisou.

Více informací.

KyberRobot

Kreativitou napěchovaná soutěž robotických konstrukcí, kterou tradičně vyhlašuje a pořádá Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL pro žáky základních škol a studenty středních škol.

Začínáme v 10.00 hodin v univerzitní aule, kde přibližně v 15:30 vyhlásíme i vítěze.

Více informací.

neděle 26. ledna

TUL Na zkoušku

Program jsme připravili pro studentky a studenty středních škol ve 3. a maturitních ročnících tak, aby se mohli osobně seznámit s možnostmi studia a prostředím na TUL. Připravujeme pro ně tematické přednášky, workshopy, prohlídky kampusu včetně laboratoří a ateliérů a našich sportovišť na Harcově a zájemcům nabídneme také přespání na kolejích. Podrobnosti této části programu ladíme. Na akci TUL Na zkoušku se musí studentky a studenti registrovat.

pondělí 27. ledna

Den otevřených dveří fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií 

Fakulta představí své studijní programy, které pokrývají oblasti robotiky, elektroniky, elektromobility, informačních technologií, umělé inteligence, logistiky, aplikace matematiky, fyziky a chemie v technice.

Začínáme v pondělí 27. ledna od 10:00 v budově A, Hálkova 6, Liberec I.

Více informací.

úterý 28. ledna

Den otevřených dveří fakulty strojní

Objevte fascinující svět strojírenství a zjistěte, co vše fakulta nabízí.

Začínáme v úterý 28. ledna od 9:00 v aule budovy G, Univerzitní náměstí 1410/1, Liberec.

Více informací.

středa 29. ledna

Den otevřených dveří fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické

Těšit se můžete na setkání plné ukázek, workshopů a experimentů. Představí se vám všechny katedry a studijní programy.

Začínáme ve středu 29. ledna od 9:00. Zapojí se celá fakulta a otevře své čtyři budovy: C a G (v kampusu u Univerzitního náměstí), P (v Komenského ulici) a T (v Třebízského ulici).

Více informací

pátek 31. ledna

Den otevřených dveří fakulty umění a architektury

Přijďte si prohlédnout ateliéry i práce studentů a zjistit vše o možnostech studia na dni na fakultě.

Začínáme v pátek 31. ledna od 15:00 v Ateliéru K. Hubáčka, blok F2, Husova 1290/75, Liberec 1.

Více informací

Oslava 30 let FUA

Zveme vás na velkolepou oslavu výročí 30 let Fakulty umění a architektury TUL. Součástí bude bohatý doprovodný program. Můžete se těšit na vyhlášení vítěze 33. ročníku soutěže Ještěd f kleci (JFK), ukončení roku Hubáček 100, projekci filmu Maják Karel Hubáček, výstavu studentských prací nebo křest ročenky FUA30. Chybět nebude ani hudební doprovod.

Začínáme v pátek 31. ledna od 18:00 v Ateliéru K. Hubáčka, budova F2, Husova 1290/75, Liberec.

Více informací

Součástí TUL Open bude také den otevřených dveří ekonomické fakulty, který se koná 7. února, a den otevřených dveří fakulty zdravotnických studií 14. března 2025.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí TUL
734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

23. ledna 2025

Rektor dnes jmenoval Marka Skálu děkanem ekonomické fakulty

S účinností od 1. ledna 2025 bude Ing. Mgr. Marek Skála, Ph.D., děkanem Ekonomické fakulty TUL. Dnes krátce po poledni převzal jmenovací dekret z rukou rektora Miroslava Brzeziny.

Inauguraci Marka Skály (s dekretem) byli přítomni také kvestorka Martina Froschová a prorektor Miroslav Žižka.

„Budu chtít přispět především ke stabilizaci a uklidnění situace na naší fakultě,“ uvedl u příležitosti svého jmenování doktor Skála. 

Zvolen byl ve třetích volbách, kdy v předchozích dvou neobhájil svůj mandát docent Aleš Kocourek, fakultu pak v souladu se zákonem krátce vedl rektor Miroslav Brzezina.

„Ve své nové funkci jsem si vytyčil tři priority: akreditace, podporu a rozvoj základního výzkumu a udržení profesorského řízení,“ dodává Marek Skála.

Akademický senát EF TUL ho zvolil svým kandidátem na děkana na svém zasedání v pondělí 16. prosince 2024, kdy v prvním kole získal sedm z dvanácti možných hlasů.

Na pondělí 6. ledna 2025 je naplánováno slavnostní zasedání kolegia nového děkana a akademického senátu EF TUL za přítomnosti pana rektora.

Radek Pirkl

Radek Pirkl
tiskový mluvčí Technické univerzity v Liberci
+420 734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

ROZHOVOR s novým děkanem EF čtěte na stránkách fakulty

20. prosince 2024

Fotbalisty na střídačce zahřeje chytrý návlek s nanovrstvou a powerbankou

Zimu na střídačce zná každý fotbalista od okresních soutěží až po Premier League. Tělo, hlavu a ruce ochráníte před chladem vrstvami, ale kopačky nejsou žádné zimní boty, a tak jsou chodidla a kotníky v chladných dnech brzy úplně ledové. Řešení přináší návlek s aktivním zahříváním a nanovrstvou, který jsme vyvinuli na katedře hodnocení textilií Fakulty textilní TUL.

Na liberecké univerzitě dnes měly světovou premiéru Hot Boots, zahřívací vaky pro fotbalisty. Foto: Ondřej Zavřel.jpg

„Na nápadu, který je ve světě ojedinělý, jsme pracovali asi rok. Výsledkem je vak ze smart textilie s integrovanými třemi vyhřívacími destičkami v podšívce, které berou energii z powerbanky. Do fusaku vleze hráč i v kopačkách a přetáhne si ho až na stehna. Celé je to bezdrátové i ve vysokých mrazech drží komfortní teplotu kolem 25 stupňů a díky vrchní nanomembráně je vak odolný i proti dešti nebo profouknutí. Z pohledu vývojářů v oblasti textilu tedy nabízíme ideální řešení pro zmrzlé nebo deštivé a větrné dny na fotbalové střídačce,“ říká Roman Knížek, vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní TUL.

S nápadem se obrátil na katedru Karel Kozma, zakladatel a šéf vlastní fotbalové akademie, trenér a aktivní fotbalista.

„Celý život hraju fotbal a vždycky mě až ochromoval pocit promrzlých nohou na střídačce. Nejhorší situace nastávají vždy v zimní přípravě, když třeba v lednu hrajete až druhou půli, za chvíli vám začne být od nohou ukrutná zima a to se pak těžko rozběhává. To samé nastává opačně, pokud jdete dolů a musíte zůstat na lavičce pro případné dostřídání. Zná to každý fotbalista, od okresu až po nejvyšší světové soutěže. Účinné a jednoduché řešení ale dosud neznal nikdo,“ říká Karel Kozma.

Ve spolupráci s katedrou hodnocení textilií už vznikla sada prvních fusaků ve skladném a praktickém balení. Vše je navrženo tak, aby si kluby mohly nahřívací textilní botičky i obaly nechat potisknout svým logem, a sladit tak tento produkt s klubovým designem. Správný střih botičky navrhoval další partner projektu, liberecká firma KWAK, která šila také prototypy.

„Ladili jsme prototypy letos v létě, a abychom nastavili přísná kritéria, zavřeli jsme kolegu na celý poločas, tedy 45 minut, do velkého mrazáku. Botička i v tomto extrému, kdy teploměr ukazoval až – 15° C, udržela na nohách komfortních 25 stupňů,“ říká Karel Kozma.

„Bylo pro mě až neuvěřitelné, že s tím nápadem zatím nikdo nepřišel, až pan Kozma. Zjistili jsme, že i hráči prvoligových týmů dostanou na střídačce deku, případně jim nahřívají kopačky před zápasem v sauně v šatně nebo v napařovacím zařízení, které je ale nepraktické na manipulaci a je navíc zdrojem vlhkosti. Jsem rád, že jsme pomohli najít řešení. Propojuje se tu věda s praktickým využitím a byznysem, navíc se zapojením českých firem. Takové projekty mi na univerzitě dávají smysl,“ říká Roman Knížek a dodává, že smart návlek chrání užitný vzor. 

Nahřívací botičky nemusí zůstat pouze na fotbalových střídačkách, výhledově mohou sloužit i dalším cílovým skupinám.

„Využít by je mohli například senioři nebo lidé na vozíku,“ dodává Karel Kozma.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí Technické univerzity v Liberci
+420 734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

17. prosince 2024

FUA 30 a Jiří Suchomel 80

Fakulta umění a architektury slaví výročí a zároveň narozeniny svého zakladatele. K jubileím uspořádala výstavy v Galerii Národní technické knihovny V Praze.

Jubilant Jiří Suchomel na vernisáži své výstavy v kruhu nejbližších. Na fakultě působil bezmála právě těch 30 let. Foto: Richard Králiček/FUA

„Naše fakulta letos slaví 30 let a nadělila si výstavu. Zároveň jsme připravili výstavu profesoru Suchomelovi, který fakultu založil a dlouhá léta jako děkan vedl a který letos oslavil krásných 80 let. Na výstavě FUA přiblížíme návštěvníkům atmosféru na naší fakultě a formou projekcí představíme práce studentů a pedagogů a na výstavě Jiřího Suchomela představíme průřez jeho tvorbou, a to realizované stavby i nerealizované projekty. Těch nerealizovaných je přitom 90 %,“ říká děkan FUA Jan Stolín a podotýká, že je to největší výstava, jakou kdy Jiří Suchomel měl.

JS 80

„K tomu přispěla velká pracovitost a píle Jiřího Suchomela. Nezastavil se, neustále pracoval, i v této době pracuje na projektu stavby realizované 3D tiskem. Teď například na 3D tisku kostela. Pokud by jeho nápad klapl, měli bychom v Liberci první stavbu vytištěnou 3D tiskem,“ dodává děkan Stolín na otázku, co za tak vysokým počtem nerealizovaných nápadů stojí.

Profesor Suchomel se účastnil kurátorského výběru ze svých prací. Chybí mu na jeho retrospektivní výstavě nějaké dílo?

„Snažili jsme se vybrat co nejméně projektů, které by ale pokud možno pokryly celé spektrum mé práce. Myslím, že se to podařilo. Část z nich běží jen na obrazových smyčkách na monitorech. Pokud vím, kolegové kunsthistorici připravují publikaci, kde budou představeny i některé moje další práce a která bude v některých ohledech detailnější,“ říká Jiří Suchomel.

„Výstavu Jiřího Suchomela jsme pojali především tak, aby bylo jasně patrné, jaké kvality jeho architektonická práce měla. Pozoruhodná jsou například technická a technologická řešení, která navrhoval. To, co je dnes v architektuře trend se známkou udržitelnosti, to Jiří Suchomel běžně integroval do svých návrhů už v 70. a 80. letech. Vždy se snažil o propojení technologií a moderní architektury. Když jsme dali ty podklady dohromady, zaujalo mě, kolika a jakých soutěží po celém světě se zúčastnil a i když jeho návrh nezvítězil, předběhl v pořadí zvučná jména světových architektů a umístil se v absolutní top ten. To jsou úspěchy, kterých v jeho době žádný český architekt nedosahoval,“ dodává Jan Stolín.

O činorodosti Jiřího Suchomel vypovídá už prostor před budovou Národní technické knihovny, kde se návštěvníci setkají s fragmentem betonové stěny libereckého kostela v měřítku 1:1. Je to ukázka projektu, kterým se profesor Suchomel stále zabývá.

„Projekt kostela na náměstí Českých bratří chystám z vlastní iniciativy, protože bych na něm mimo jiné rád dotáhl řešení řady problémů, dosud neuzavřených v rámci projektu 3D STAR [projekt robotického zařízení pro ambulantní 3D tisk stavebních konstrukcí, na kterém spolupracovaly čtyři fakulty TUL a Kloknerův ústav ČVUT v letech 2018–2023, pozn. red.], nebo dokonce nedotčených. Jeho tvar je záměrně volen tak, aby umožnil co nejvíc využít tvarový a konstrukční potenciál technologie 3D tisku. Zatím existuje tvarová studie, doprovázená některými konstrukčními a prováděcími analýzami. Zpracován je i základní akustický posudek a předběžný propočet nákladů. Problémů k dořešení zbývá celá řada, hlavním je nalezení vhodných zdrojů financování. Těšit se, či spíš doufat, je ovšem možné a potřebné, bez optimismu to nejde,“ říká ke svým současným aktivitám v oboru architektury jubilant Jiří Suchomel, který koncem roku 2022 FUA opustil, nicméně je stále členem některých fakultních rad a komisí a podle potřeby konzultuje s doktorandy.

FUA 30

Výstava „FUA30“ nabízí několikanásobnou videoprojekci s obrazy z 30leté historie fakulty.

„Podařilo se nám dát dohromady snímky úplných začátků fakulty, k vidění jsou na nich osobnosti spjaté s naší školou, samozřejmě je na nich také Karel Hubáček a celá řada dalších lidí, kteří už nežijí a vepsali se do historie naší fakulty. Ty snímky by měly evokovat nejen historii, ale také atmosféru naší fakulty,“ říká děkan Stolín.

Kromě projekce shrnula fakulta svůj život do ročenky rozdělené po desetiletích na tři sekce, výstavě ovšem dominuje velkorysá instalace „Prahy únosnosti“, jejímž autorem je právě současný děkan FUA TUL Jan Stolín. Dílo, jehož základem je spletitá konstrukce z lešenářských trubek, do kterých jsou „vetkané“ tři rozměrné tubusy s obrazovkami, mu pomáhali instalovat studenti fakulty.

U příležitosti oslav 30. výročí se děkana ptáme na novinky na fakultě, které by mohly zaujmout i studenty a uchazeče a uchazečky o studium.

„Máme skupinu mladých architektů Jiří Vítek – Saman Saffarian – Dan Sviták, kteří se zabývají digitální architekturou, ti vytvořili ateliér informované architektury. Takto kvalitní ateliér tohoto zaměření jiná fakulta v České republice nemá,“ je přesvědčený děkan Jan Stolín.

K dalším novinkám v oblasti výuky architektury dodává, že od září příštího roku na fakultu nastoupí architekt profesor Jan Šépka, který doplní ateliérovou nabídku praktikujících architektů Petra Stolína a Jiřího Bučka.

„Na zaměření ,výtvarné umění – tvorba ve veřejném prostoruʻ rozšíříme nabídku našeho studia o další ateliér, který bude zpracovávat požadavky měst, například jak pracovat s vizuálním smogem. Je to pro řadu měst opravdu velký problém, a i když některá města hledají klíč k jeho vyřešení, není to dostatečně. Toto téma bude zajímavé nejen pro výtvarníky a grafiky, ale i pro architekty. Myslím, že je to budoucí trend, jak pracovat s veřejným prostorem ve městech a jak ho kultivovat,“ říká docent Jan Stolín a dodává, že tento ateliér se na FUA TUL otevře v září 2025 a vést ho bude docent Petr Krejzek.

Výstavy „Jiří Suchomel: architektura spolupráce“ a „FUA30“ budou v Galerii Národní technické knihovny v Praze k vidění do 26. ledna 2025.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí Technické univerzity v Liberci
+420 734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

9. prosince 2024

Deska z textilního odpadu proniká také do světa výtvarného umění

Už našla uplatnění ve stavebnictví i nábytkářství. Premiéra desky z recyklovaného textilního materiálu na výtvarné scéně se odehrává právě v těchto dnech v jablonecké Galerii N, kde ji můžete vidět na výstavě Martina Hofmana Recyklus.

„Na první pohled mě zaujal materiál, ze kterého je právě tato deska vyrobena, kde hlavní myšlenkou bylo dostat textil zpět do oběhu a dát mu nový ,smyslʻ. Původní destička byla mdlá, z tmavých prvků, nevýrazná, a hned mě napadlo, zdali je možné ovlivnit výběr vstupního materiálu. Důležitá pro mě byla barevnost a v dalších fázích i průsvitnost. Považuji to za takovou transformaci odpadního textilu na cestě k udržitelnosti,“ říká ke své inspiraci vizuální umělec Martin Hofman.

Expozici s podtitulem „Odpad jako design a umění: Transformace textilu na cestě k udržitelnosti“ sestavil z velkoformátových desek a několika menších desek, u jejichž instalace pracuje se světlem. Právě práce se světlem v prostoru a interakce světla a diváka jsou typické výrazové prostředky v tvorbě Martina Hofmana. Na výstavě Recyklus oproti projekcím své dosavadní tvorby poprvé využívá nový zdroj světla v podobě LED neonových pásků.

„Výstava však není pouze o podsvícených deskách, ale chceme lidem ukázat také předměty, které je možné díky tomuto materiálu vytvořit,“ vysvětluje dále umělec Martin Hofman, který exponáty připravoval sám od vyskládání textilní drtě do lisovací formy přes smíchání s pryskyřicí až po finální řezání a povrchové úpravy deskového materiálu.

„O desce, kterou jsme vyvinuli před rokem s Diakonií Broumov, jsme přemýšleli jako o materiálu budoucnosti. Největší oblast jeho uplatnění jsme tušili v interiérovém designu nebo v automotive v oblasti interiérů vozidel nebo krytů motorů. Ten materiál je pevný, je ale možné ho i lisovat do různých tvarů, výborně se zpracovává a lze ho snadno dál přizpůsobovat rozmanitou škálou povrchových úprav, funkčních i vzhledových. Uměli jsme si ho představit i v nábytkářství a interiérovém designu, kde se deska už ujala a pro využití v tomto sektoru se už vyrábí. Ostatně třeba deska konferenčního stolu v mé pracovně je právě z tohoto materiálu,“ říká vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní TUL Roman Knížek, kde nový materiál z textilní drtě na objednávku od Diakonie Broumov vznikl a s ním i nápady na jeho použití.

„Lidé jako Martin Hofman šli ovšem ve své představivosti ještě dále a vidí v desce z recyklovaného textilu výtvarný objekt. Mně se tím jen potvrzuje, že tento nový typ materiálu si najde ve světě své místo a my pravděpodobně ani netušíme, kde všude ho za pár let najdeme,“ navazuje Roman Knížek.

Diakonie Broumov, sociální družstvo, založila v průběhu roku 2024 s dalšími dvěma partnery firmu TXB (TeXtile Board), která má v portfoliu konstrukční desky a materiál pod značkou TXB ART, což jsou desky vyrobené z drceného textilu a speciálních pryskyřic. O desky je velký zájem od nábytkářství přes bytový design až po stavebnictví, jak prokazuje pozornost, kterou desky TXB budí také na mezinárodních veletrzích a výstavách, kde Diakonie Broumov prezentuje prototypy a vizualizace realizací.

„Aktuálně se vyrábí menší linka pro poloprovoz, který bude zahájen na jaře, ostrá výroba desek na velké lince se rozběhne do konce roku 2025. Máme vypsané výběrové řízení a hledáme vhodného dodavatele,“ říká Pavel Hendrichovský, ředitel Diakonie Broumov.

Podle jeho propočtů by 3000 velkých linek na výrobu desky TXB mohlo vyřešit objem světového textilního odpadu.

„To je pro nás výzva. Určitě jich tolik nebude, ale v každém případě už nyní jednáme se zahraničními partnery o možnostech joint venture a budování linek mimo ČR, a dokonce mimo EU. Například pro ČR by bylo ideální provozovat čtyři takové linky, abychom měli jako země problém s textilem vyřešen,“ dodává Pavel Hendrichovský.

Ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci vyvíjí Diakonie Broumov také sendvičovou konstrukci desky, na kterou navazuje projekt modulárního stavebního systému pro výrobu domků.

V takových domcích by pak také nábytek, předměty užitého umění nebo designové prvky mohly mít svůj původ v průmyslově zpracovaném textilním odpadu. Jak naznačuje aktuální výstava Martina Hofmana v Jablonci nad Nisou.

Výstava Recyklus / Odpad jako design a umění: Transformace textilu na cestě k udržitelnosti bude v Galerii N v Jablonci nad Nisou (Jehlářská ulice 14) k vidění do 20. prosince 2024.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí Technické univerzity v Liberci
+420 734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

5. prosince 2024

Dostane se i pod povrch. Nový elektronový mikroskop pomocí přesných lokálních řezů otvírá 3d pohled na zkoumaný vzorek

Mikroskop za více jak 45 milionů korun dokáže zobrazit zkoumaný předmět v nanometrovém rozlišení a současně umožňuje podívat se i pod povrch zkoumaného vzorku. To lze velmi dobře využít například pro komplexní analýzu kvality materiálu a povrchových úprav, případně slitin nebo pro kontrolu svarů či při zkoumání defektů materiálů. V tom je zařízení Helios 5 PFIB CXe naprosto unikátní, v České republice mají takový mikroskop v podobné konfiguraci jen dvě pracoviště. Mikroskop bude využíván vědci Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci (CXI) pro podporu průmyslového sektoru a firem.

Pavel Kejzlar připravuje vzorek v novém mikroskopu na CXI.

Mikroskop kombinuje dva tubusy. Hlavní část tvoří elektronový tubus, který zajišťuje zobrazování v ultravysokém rozlišení. Druhý tubus je plazmový. Právě v něm je možné urychlit a přesně zacílit ionty xenonového plazmatu, které mohou odprašovat zkoumaný materiál, a vytvářet tak přesně lokalizované řezy přímo v komoře mikroskopu. Umožňují tak nahlédnout pod povrch materiálu. Příprava takového řezu přitom zabere jen několik málo minut. Před vlastním odprašováním je potřeba nanést na sledované místo nano- nebo mikrostrukturu, která místo chrání před poškozením. I tuto operaci provádíme uvnitř mikroskopu.

„Mikrořezy do materiálu umíme dělat i jinak, ale je to proces na několik hodin a je potřeba do něj zapojit dalších asi pět technologií a zařízení. Výsledné zobrazení navíc nemuselo být vždy tak kvalitní. Co se týče efektivity přípravy a kvality řezu a také výsledného zobrazení, posouvá nový mikroskop Helios naši práci o několik řádů výš,“ říká Pavel Kejzlar, výzkumník a operátor elektronových mikroskopů v Laboratoři mikroskopie Oddělení pokročilých materiálů CXI TUL.

Mikroskop je navíc vybavený celou škálou detektorů. „Umožňují detekovat fyzikální signály vznikající při interakcích primárních elektronů či xenonových iontů s materiálem, a tak získat řadu klíčových dat o zkoumaném vzorku. Topografický kontrast dovoluje zobrazit drobné strukturní detaily, chemický kontrast informuje o plošné distribuci lehkých či těžších prvků, difraktované elektrony nesou informace o typu a orientaci krystalové mřížky, charakteristické RTG záření umožňuje určit lokální chemické složení, díky transmitovaným elektronům zase můžeme pozorovat jemné detaily vnitřní struktury jako nanoprecipitáty či dislokace,“ říká Mateusz Fijalkowski, vedoucí Oddělení pokročilých materiálů CXI TUL.

To vše pomáhá optimalizovat procesy přípravy celé řady materiálů, optimalizovat technologické postupy a porozumět řadě fyzikálních, chemických či mechanických vlastností.

„Investice do tohoto mikroskopu je krokem kupředu v našich snahách o posílení výzkumných kapacit. Tento přístroj nám umožní dosáhnout vyšší úrovně detailu a preciznosti v našich experimentech a analýzách. Chceme-li udržet pověst Technické univerzity v Liberci jakožto světového pracoviště v oblasti výzkumu a vývoje nanomateriálů, musíme stále inovovat naše přístroje a vybavení. Jedině tak můžeme nabídnout našim partnerům špičkové konzultační služby a smluvní výzkum,“ říká Miroslav Černík, ředitel CXI TUL. Je přesvědčený, že o analýzy a možnosti zobrazení, které nový mikroskop nabízí, bude mezi průmyslovými partnery a firmami obrovský zájem.

„Ze zakázek pro firmy a instituce získává CXI okolo 50 milionů korun ročně a pro udržení takto vysokého objemu zakázek musíme průběžně inovovat vybavení našich laboratoří. Nemám pochyb o tom, že nejnovější mikroskop Helios k tomu přispěje, o zakázky na něm je zájem už nyní,“ dodává profesor Černík.

Úzká spolupráce s aplikační sférou je dlouhodobá devíza vědecko-výzkumné činnosti Technické univerzity v Liberci. Zatímco příjmy českých veřejných vysokých škol z výzkumu prováděného na zakázku pro podniky se v posledních letech pohybují okolo
4 % jejich celkových výdajů na výzkum a vývoj, v případě Technické univerzity v Liberci je tento objem až pětkrát vyšší.

„Například loni jsme jako univerzita získali za tzv. smluvní výzkum 63 milionů korun, což činí přibližně 20 % našich celkových prostředků na vědu a výzkum. Je to nejlepší důkaz toho, že nejsme odtrženi od praxe a umíme dobře reagovat na poptávku firem a průmyslových partnerů. Kromě finančního bonusu to má pro naši univerzitu ještě další velmi vítanou přidanou hodnotu. Výzvy z aplikační sféry umíme převést do vědeckých zadání a také do výuky. Proto naše absolventky a naši absolventi nacházejí velmi snadno uplatnění na pracovním trhu a proto jsou, jak máme ověřeno, v podnicích užiteční a cenění,“ říká prorektor TUL Pavel Satrapa.

CXI TUL pořídilo nový mikroskop Helios 5 PFIB CXe díky dotaci z programu Interreg ČeskoSasko v rámci projektu s názvem Přeshraniční podpora zapojení malých a středních podniků do materiálového výzkumu budoucnosti (SUPPORT4SME) za 45.375.000 korun s DPH, výzkumný ústav hradil 20 % částky ze svých zdrojů.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí Technické univerzity v Liberci
radek.pirkl@tul.cz
+420 734 518 418

14. listopadu 2024

JobTUL Days, druhý ročník největšího regionálního setkání studentů a firem je za dveřmi a je nabitý

Více než 60 firem a organizací se představí studentům a studentkám na kariérním veletrhu JobTUL Days 2024. Našlapaný je i doprovodný program: přednášky odbornic a odborníků z oblasti kariérního a osobního růstu, možnost konzultace CV s profesionály, focení na CV a LinkedIn nebo soutěž. Ve středu 6. listopadu nabídneme diskuzní stůl s tématem „Proč si firmy a studenti nerozumí // Trh práce a Generace Z“.

„Téma kulatého stolu jsme zvolili s ohledem na naše studenty. Jejich očekávání při vstupu na trh práce a očekávání firem se někdy výrazně liší a my bychom jim rádi nabídli možnost získat realistickou představu, co je čeká. Diskuze s profesionály z praxe jim usnadní orientaci při přechodu mezi studentským a pracovním životem. Prostor bude samozřejmě i na dotazy z publika,“ říká prorektorka TUL Lenka Burgerová, která je jednou z organizátorek JobTUL Days 2024.

K diskuznímu stolu, který bude moderovat, spolu usednou kariérová poradkyně Lucie Václavková, Jana Wollmanová ze společnosti DISPONERO, Tomáš Doležal z DigiSkills a Eva Seifertová Schmidtová ze společnosti Ernst&Young. Diskuze v univerzitní aule „Proč si firmy a studenti nerozumí alias Trh práce a Generace Z“ začíná ve středu 6. listopadu 2024 v 11:10 hodin.

Brány veletrhu budou otevřené od 10:00 do 15:00 hodin. V budově G a v budově F před menzou se během středy představí 65 firem a organizací.

„Veletrh JobTUL Days je skvělou příležitostí, jak si najít odbornou praxi nebo stáž, zaměstnání, brigádu, případně se domluvit na spolupráci při zpracování tématu závěrečné práce nebo pro jiný společný projekt. K dispozici na svých stáncích budou významné regionální firmy a instituce, ale i společnosti s celostátní působností. Portfolio máme široké. Od automotive a IT firem přes zdravotnictví, finančnictví až po stavebnictví a veřejnou správu. Určitě se najde zajímavá nabídka spolupráce pro studentky a studenty ze všech fakult, a to včetně zahraničních studentů,“ zve k účasti Hana Trávníčková z Kariérového centra TUL.

Středeční doprovodný program JobTUL Days v aule nabídne kromě diskuzního stolu také atraktivní přednášky spojené s tématem kariérního růstu. První s názvem „Jak jít profesním příležitostem naproti“ přednese od 10:40 hodin kariérová poradkyně a lektorka Lucie Václavková.

Ve 13:00 hodin dostane prostor nadšenec do objevování a implementování nejrůznějších digitálních nástrojů Tomáš Doležal ze společnosti DigiSkills. Zaměří se na pracovní trh v blízké budoucnosti – „Práce 2030: Jak AI změní náš přístup k práci“.

Nabídku středečního doprovodného programu uzavře psycholožka Jana Blažková, která působí také v psychologické poradně Centra podpory a akademické poradny TUL. Její téma je „Očekávání vs. realita“ a podtitul přednášky „Jak se vyrovnat s odmítnutím při přijímacím řízení“. Jana Blažková bude hovořit mimo jiné o tom, že odmítnutí u přijímacího řízení nebo pracovního pohovoru můžeme nahlížet také jako podnět k seberozvoji.

Vedle veletrhu a doprovodného programu v aule mohou také ve středu zájemci využít dvou bloků konzultací svých CV s profesionálkami, k dispozici jim bude personální konzultantka Lucie Tuláčková z DISPONERO a Eva Boczanová, která se ve společnosti GoodCall věnuje náboru specializovaných pozic a personálnímu poradenství. Obě budou připraveny pomoci a poradit zájemcům s pozvednutím jejich životopisů na profesionální úroveň, jak v českém, tak i anglickém jazyce.

Novinkou letošního ročníku, na kterou chceme účastníky středečního programu JobTUL Days 2024 také pozvat, je možnost využít profesionálního focení na CV a na profesní síť LinkedIn.

Jako bonus a odměnu pro účastníky jsme připravili několik soutěžních slosování o hodnotné ceny – každý návštěvník může rychle přes QR kód odeslat svůj hlas do soutěže kdykoliv mezi 10:00 až 15:00 hodinou a zúčastnit se přímo v aule tří kol slosování.

Atraktivními přednáškami pokračujeme také ve čtvrtek

Ještě ve čtvrtek 7. listopadu mají účastníci JobTUL Days možnost dozvědět se více o tom, co obnáší v dnešní době pozice manažera. Od 10:40 hodin představí v aule Eva Boczanová ze společnosti GoodCall téma „Moderní manažer: kariérní cesta a výzvy současné doby“. Helena Friolová z liberecké pobočky Úřadu práce a projektu EURES+3Z Up! zacílí na studentky a studenty ze zahraničí ve své prezentaci „Finding a job“ v anglickém jazyce, od 12:30 v posluchárně F21, na kterou v programu navážeme možností konzultace životopisu a profilu na LinkedInu v angličtině.

JobTUL Days, které letos pořádáme podruhé, jsou největším setkáním firem se studenty a absolventy v rámci libereckého regionu. Mají velmi pozitivní odezvu mezi studujícími i firmami a institucemi, a tak právě díky druhému ročníku zakládáme na Technické univerzitě v Liberci tradici podzimního kariérního veletrhu.

Více informací k jeho programu najdete na: www.jobtuldays.cz.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí Technické univerzity v Liberci
radek.pirkl@tul.cz
+420 734 518 418

5. listopadu 2024

Pečivo v něm vydrží pět až devět dní jako čerstvé

Každodenní otázka: ještě to jíst, nebo už vyhodit? Rohlíky po dvou dnech už moc k zakousnutí nelákají, ale vyhodit je se nám nechce. Pytlík na pečivo s nanomembránou prodlužuje dobu, kdy si pečivo zachovává svou čerstvost, o několik dní.

„Běžně po nás firmy chtějí, abychom textilii opatřili paropropustnou membránou, to jsme zkusili i na začátku vývoje tohoto pytlíku na pečivo. Po několika prototypech se ale ukázalo, že cesta vede jinudy: pečivo si žádá paronepropustnou vrstvu, kterou jsme aplikovali formou zátěru na pohledovou lněnou textilii, říká vedoucí katedry hodnocení textilií Fakulty textilní TUL Roman Knížek a dále vysvětluje, že použitá vrstva určité množství páry a vzduchu propouští, ale jen velmi omezené. Pro mikroklima v pytlíku je to však ideální.

S vývojem pytlíku, který pomůže udržet pečivo déle čerstvé, ho oslovila společnost Invala, která provozuje mimo jiné šicí dílny.

„Máme chráněné dílny a šijeme podle zadání našich klientů. Mým záměrem bylo mít jako Invala vlastní produkt. A také mám ráda čerstvý chléb a nerada plýtvám s potravinami. Vyzkoušela jsem mnoho různých způsobů uskladnění. Chleba po pár dnech plesnivěl, usychal, stával se nestravitelným, osvětluje inspiraci Klementina Gáspárová, majitelka Invala, v.o.s., a dodává:

„Každý chléb v našem pytlíku zvládne svou čerstvost jistě pět dní, dále, dle kvality každého chleba, až devět dní.

„Naším úkolem na katedře bylo vyvinout a dodat vrstvu, která udrží v pytlíku mikroklima ideální pro pečivo. Navíc jsme zajistili českého dodavatele na výrobu příslušných membrán tak, aby se výrobek mohl skutečně dostat na trh a k lidem, říká Roman Knížek, pro kterého je spolupráce s Invalou, v.o.s., dalším dobrým příkladem toho, jak pružně může fungovat spolupráce s menšími nebo středními podniky a jak si navzájem mohou být univerzita a tyto subjekty užiteční.

Čerstvý pytlík vyvíjela a testovala katedra hodnocení textilií v úzké spolupráci s Klementinou Gáspárovou půl roku. Volně k prodeji by měl být od začátku letošního prosince přes Facebook společnosti nebo nový e-shop, případně osobně v dílnách společnosti Invala. V jednání je také prodej v síti producentů a prodejců pečiva. Pytlík na kilogramový chléb podle předběžných odhadů vyjde na cca 400 Kč.

Radek Pirkl
tiskový mluvčí TUL
734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

8. října 2024