Na filmových Karlových Varech představí svůj model inspirovaný letní loukou

Anežka Kabelková, studentka návrhářství textilu a oděvu, uspěla na jarní přehlídce prestižní Mercedes-Benz Prague Fashion Week, když ji porota vybrala mezi tři nejlepší prezentující studentky. Výhra ji posouvá do Karlových Varů. Anežka tam představí svůj model 29. června od 20:30 hodin na Mattoni Life Baru u Vřídla v doprovodném programu věhlasného filmového festivalu.

Letní louka transformovaná do oděvu. Model Anežky Kabelkové doplněný o šperk Venduly Štaclové. Foto: archiv KDE

„Model s názvem Stébla a stonky vznikl na základě školního zadání. Inspirací mi byla letní louka, stébla trávy a lehkost větru. Na Fashion Weeku v Praze jsem model prezentovala i se šperkem od spolužačky z druhého ročníku ze zaměření sklo a šperk Venduly Štaclové,“ říká Anežka Kabelková (21), studentka 2. ročníku katedry designu Fakulty textilní TUL (KDE), kde studuje zaměření návrhářství textilu a oděvu.

Na Mercedes-Benz Pague Fashion Weeku letos 19. dubna porota soutěžní přehlídky Mattoni Young Fashion Stars vybrala její práci a modely Kláry Drevenákové a Zuzany L’os Božikové, dvou studentek z Ateliéru módní tvorby UMPRUM, jako nejzdařilejší. V odborné porotě zasedli vedle CEO Mercedes-Benz Prague Fashion Week Lukáše Loskota a majitele společnosti Mattoni 1873 Alessandra Pasquale módní návrhářka a profesorka oděvního designu Liběna Rochová, módní návrhář Lukáš Macháček, šéfredaktorka magazínu Dolce Vita Lenka Šubrtová, kreativní ředitel Dolce Vita Jan Králíček a výkonný ředitel Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary Kryštof Mucha.

„Letošní MBPFW přišel s novou koncepcí prezentací školních ateliérů v jednotném bloku módní přehlídky. Toto propojení byl výborný tah, který si našel podporu u významných partnerů, kteří dokázali ocenit mladé tvůrce. Velmi mě těší uznání a ocenění odbornou porotou, kterého se dostalo Anežce za její první oděvní semestrální práci, jež vznikla pod mým vedením,“ říká Zuzana Veselá z katedry designu FT TUL.

Cenou pro vítězky je možnost představit svou práci na přehlídce v Mattoni Life Baru v rámci 58. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Fashion show bude moderovat Zorka Hejdová a doprovodí ji Česká ROCKharmonie – rockový projekt České filharmonie. A v jednání je stále možnost, že Anežčin model inspirovaný letní loukou také vynese některá z modelek na zahajovací ceremoniál 58. ročníku MFF Karlovy Vary.

„Mám velkou radost, že Mattoni 1873 podpořila právě přehlídku nastupující generace českého a slovenského módního designu. Podpora lokálních talentů je pro Mercedes-Benz Prague Fashion Week jedním ze základních stavebních kamenů, a díky tomuto spojení mohou mladí návrháři prezentovat svůj talent i mimo naše akce. A filmový festival je pro mladé tvůrce další skvělou příležitostí, jak se představit a prosadit ve světě módy,” uvedl k tomu po vyhlášení trojice vítězek CEO Mercedes-Benz Prague Fashion Week Lukáš Loskot.

Anežka Kabelková se oděvnímu návrhářství věnovala už na střední škole v Prostějově a chtěla by v něm pokračovat i v navazujícím magisterském studiu.

„Cením si právě možnosti účasti na módních přehlídkách. V Praze jsme svou práci prezentovali se spolužáky opakovaně, ne jen na Fashion Weeku. Je skvělé, že si můžeme vyzkoušet i organizaci přehlídek. Přínosné pro mě bylo i to, že ve škole pracujeme s různými textilními technikami jako tkaní, pletení a dalšími, vyzkoušeli jsme si i přímý tisk a sítotisk. Vedoucí ateliéru nám neustále dává zpětnou vazbu a nabízí různé pohledy na naši práci. Chci určitě tady na katedře pokračovat v navazujícím studiu, moc mě to baví,“ říká Anežka Kabelková, která se už poprala s těmi největšími výzvami druhého ročníku studia včetně obhajoby semestrální práce a může tak směle vyhlížet třetí ročník svého bakalářského studia.

Radek Pirkl
mluvčí Technické univerzity v Liberci
+420 734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

26. června 2024

Začaly České akademické hry v Liberci. Účast je rekordní – registrovalo se 777 sportovkyň a sportovců a 82 týmů

České akademické hry po deseti letech hostí Technická univerzita v Liberci. Do Liberce přijeli soutěžit zástupci 38 vysokých škol. Jednou z největších hvězd univerzitních her bude reprezentantka v šermu Veronika Bieleszová (TUL) či plavkyně Barbora Janíčková (UPOL) a hvězdně je obsazen také plážový volejbal mužů.

První zlato pro TULku vybojoval tým pohybových skladeb. Foto: KTV FP TUL

100 let od prvního československého olympijského zlata

Soutěžit se bude do pátku 28. června v 21 sportovních odvětvích včetně šplhu na laně. Ten organizátoři z katedry tělesné výchovy a sportu FP TUL zařadili záměrně, protože letos uplyne právě 100 let od legendárního úspěchu Bedřicha Šupčíka, který v této disciplíně získal zlatou medaili na olympiádě v Paříži. Byla to tehdy vůbec první československá zlatá medaile vybojovaná na olympiádě.

22. akademické hry zahájili rektor TUL Miroslav Brzezina, předsedkyně České asociace univerzitního sportu Ivana Ertlová, náměstek hejtmana Libereckého kraje Jan Sviták a zástupci obou ostravských univerzit, které se v tandemu pořádání ČAH ujmou příští rok. Miroslav Pacut z Ostravské univerzity a Ondřej Lampa z VŠB – Technická univerzita Ostrava převzali proto od rektora Brzeziny pomyslnou štafetu v podobě vlajky Český akademických her.

„Je to bezpochyby největší akce, kterou tady po rekonstrukci hal hostíme. Doufám, že se vám tu bude líbit a odnesete si hodně zážitků. Věřím, že najdete prostor na to, abyste poznali město Liberec a případně jiná pěkná místa v našem kraji a možná pro vás budou Hry příležitostí navázat nová přátelství mezi sportovci a týmy z různých univerzit,“ řekl ve své zdravici rektor Miroslav Brzezina.

„Mám tu čest být na zahájení této největší sportovní univerzitní akce, která se v České republice koná. Velice oceňuji, že se tady na Technické univerzitě v Liberci sešel bezvadný tým, který připravil Hry v takovém rozsahu. Letos máme od časů covidu nejvyšší účast na Českých akademických hrách. Blíží se počtu dvou tisíc účastníků, z toho mám opravdu velkou radost. Je velice dobře, že sport zůstává stále velmi významný pro studenty všech vysokých škol a že sport mají rádi a provozují ho navzdory všem jiným nabídkám a lákadlům, které v dnešní době mladá generace má,“ řekla během oficiálního zahájení v hale na Harcově Ivana Ertlová, předsedkyně České asociace univerzitního sportu, pod jejíž hlavičkou se ČAH každoročně konají.

„Mám radost z toho, že České akademické hry podpořil také Liberecký kraj a je na místě popřát všem zúčastněným hodně štěstí, zdraví a úspěchů. Chtěl bych poděkovat také Technické univerzitě v Liberci za to, jak velkou akci uspořádala a jak touto akcí propaguje Liberecký kraj,“ řekl náměstek hejtmana Libereckého kraje pro řízení resortu dopravy Jan Sviták. Liberecký kraj se na organizaci Českých akademických her finančně podílí.

Zlaté medaile už cinkly

Po zahájení mohli hosté sledovat finále v pohybových skladbách, kde zvítězil domácí tým HighTUL Musical.

Během dneška pak do bilance TULky přibyly další cenné kovy. Dařilo se především plavkyním. Tereza Grusová získala zlato na 50 metrů znak, 2. místo na 100 metrů volným způsobem a 3. místo na 50 metrů volným způsobem. Barbora Svobodová v plavání s ploutvemi na 50 metrů skončila na 3. místě, stejné umístění si zopakovala na stometrové trati a na 200 metrů skončila druhá. Úspěšní byli i liberečtí mužští futsalisté, kteří vybojovali bronzovou medaili.

„Pro mnohé z účastnic a účastníků je to skvělá příležitost porovnat své síly se sportovci, kteří v rámci republiky působí ve vyšších soutěžích, a neměli by tak jinak  šanci s nimi závodit. V tom je koncept Českých akademických her výjimečný. Máme tu i české reprezentantky a reprezentanty a skutečná esa, která mají za sebou domácí i evropská mistrovství nebo světové poháry, ale pro celou řadu sportovců bude právě účast na Českých akademických hrách vrcholem sezóny a možná i vrcholem sportovní kariéry. S organizačním týmem z naší katedry tělesné výchovy a sportu FP TUL jsme se proto snažili jim akci připravit jako nezapomenutelný sportovní svátek,“ říká Jan Charousek, předseda organizačního výboru Českých akademických her 2024, a dodává, že velký dík patří také studentkám a studentům katedry, kteří jako dobrovolníci s organizací Her pomáhají.

Další domácí naděje na medaile a další esa

V individuálních sportech chová naše univerzita velké naděje v šermu, kde máme reprezentantku z klubu SC Praha Šerm Veroniku Bieleszovou, která získala zlato na juniorském ME 2020 v chorvatské Poreči, je vítězkou Světového poháru v šermu v sezóně 2020/2021 a držitelkou bronzové medaile z mládežnické olympiády v Buenos Aires 2018.

„Bude to moje premiéra na Českých akademických hrách, velice se těším na soutěž i atmosféru celých her a udělám maximum pro to, abych TULce vybojovala medaili,“ říká kordistka Veronika Bieleszová (22). Kvalifikace na olympijské hry v Paříži jí nevyšla, ale úspěšně zvládla všechny zkoušky 1. ročníku zdravotnického záchranáře na Fakultě zdravotnických studií TUL a směle tak vyhlíží do ročníku druhého.

„Bylo to těžké skloubit s vrcholovým sportem, protože jsem po předchozích špatných zkušenostech na střední škole nežádala o individuální studijní plán, ale zvládla jsem to,“ dodává Veronika.

Pro medaili TULce může doběhnout také atletka Gabriela Veigertová, dvojnásobná vicemistryně České republiky v půlmaratonu (2022 a 2023) a vicemistryně ČR do 22 let na dráze v běhu na 5000 m z roku 2022 a bronzová medailistka z mistrovství ČR v dlouhém horském běhu z roku 2022. Obě jsou zařazeny do ministerského stipendijního programu pro studující vrcholové sportovce UNIS.

V kolektivních sportech letos chová TUL medailové naděje ve fotbalu mužů a florbale mužů a v ženském i mužském volejbale. Slibné šance na medaile máme podle Jana Charouska i v dalších sportech.

České reprezentanty a reprezentantky vyslaly i další univerzity. Do vody jabloneckého bazénu se například noří čerstvá vicemistryně Evropy z Bělehradu na 100 metrů volným způsobem Barbora Janíčková, jež studuje Univerzitu Palackého v Olomouci, a hvězdně obsazený je také například turnaj beachvolejbalu mužů.

Výsledky, fotky a harmonogram ČAH 2024

Radek Pirkl
Adam Pluhař

Kontakt: Radek Pirkl
mluvčí Technické univerzity v Liberci
+420 734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

25. června 2024

První spin-off TUL přichází na trh s inovačním skleněným materiálem

Materiál Porous Glass Plasticine (PGP) vzešel před dvěma lety z katedry sklářských strojů a robotiky Fakulty strojní TUL. Porézní skleněná plastelína může najít uplatnění také při výrobě designových stěn interiérů, parfémovaných interiérových doplňků, jako nosič pro pěstování zeleně v interiéru nebo jako součást filtračních zařízení. Patentovaný materiál nyní vstupuje na trh jako první spin-off firma založená na Technické univerzitě v Liberci. Nese název Glassiteca s. r. o.

Glassiteca má rozhodně zelenou, byliny jsou v PGP k nezastavení. Foto: Adam Pluhař

„Založení spin-off firmy je logickým krokem, jak posunout vědu z univerzity do praktického života. Zároveň je to krok do neznáma, který s sebou nese všechna rizika podnikání na volném trhu. Produkt PGP má však velký potenciál využití v různých funkčních i designových aplikacích a věříme, že na trhu obstojí a stane se jeho běžnou součástí,“ říká k založení prvního spin-offu na TUL rektor Miroslav Brzezina.

Zakladatelský tým Glassiteca s.r.o. je multidisciplinární, skládající se ze zkušených výzkumníků a akademiků i odborníků na obchod a marketing. Jedním z podílníků je také dceřiná společnost univerzity The University Company TUL (TUC TUL), která celý projekt spin-off firmy připravovala, zastoupená jednatelem Ondřejem Mošem.

„Další nespornou ambicí spin-off firem zakládaných při univerzitách je snaha získat další zdroje financování vědy a výzkumu. Trend posledních let, který sledují i české vysoké školy, jsou dlouhodobé příjmy pro univerzitu z komercializovaných výsledků. I proto jsme před dvěma lety založili dceřinou společnost The University Company, která má komercionalizaci výsledků výzkumu a třeba právě zakládání spin-offů ve své náplni,“ říká prorektor TUL pro vědu a výzkum Petr Lenfeld.

PGP je sklokeramický porézní materiál, který je lehký, průsvitný, netoxický, nehořlavý a chemicky inertní, takže je bezpečný pro různé aplikace. Materiál je šetrný k životnímu prostředí a lze jej vyrábět z recyklovaných surovin. PGP se snadno formuje volným ručním tvarováním, strojním tvarováním, nebo dokonce technologií 3D tisku. Velikost pórů materiálu lze regulovat nastavením teploty a granulometrie vstupních surovin.

Díky svým průsvitným vlastnostem je materiál ideální pro tvorbu stínidel, která zajišťují rozptyl světla. Materiál má vynikající izolační vlastnosti a lze jej použít pro tepelnou i akustickou izolaci s přidanou estetickou hodnotou. Díky jeho schopnosti absorbovat vlhkost lze PGP použít jako odvlhčovač vzduchu a absorbér kapalin, je možné v něm pěstovat rostliny a získat tak estetickou zelenou designovou stěnu nebo může sloužit jako zdroj pro postupné uvolňování látek do prostoru, například parfémů. Lze jej použít k vytváření uměleckých předmětů jedinečných tvarů a vzorů.

PGP přichází v době rostoucí poptávky po udržitelných a ekologicky šetrných materiálech zlepšujících kvalitu života. Navíc vstupním materiálem může být odpadní sklo, které by jinak skončilo na skládkách. Nové striktní regulace podporují motivaci průmyslu k recyklaci a snižování odpadu cestou materiálů typu PGP.

„Glassiteca s.r.o. je inovační technologicko-výrobní firma zaměřující se na přenos vědy do byznysu, jejíž ambicí je mezinárodně komercializovat výsledky vědy a přinést revoluci do sklářského průmyslu. Klade si za cíl inovovat tento tradiční sektor skrze udržitelné postupy, využívání recyklovaného materiálu a rozvoj nových trhů pro produkty z porézního sklokeramického materiálu. Inovacemi v oblasti PGP chce spin-off firma posílit tradici sklářství v Libereckém regionu, který je českým Crystal Valley, a přispět k jeho prosperitě,“ říká Vlastimil Hotař, původce patentu a jeden ze zakladatelů spin-offu.

Počáteční kapitál pro vznik spin-off firmy vložily zakládající osoby, know-how a patent PGP vkládá Technická univerzita v Liberci. Financování bude nejprve směřovat na ověření trhů a hledání investorů. V počáteční fázi se bude opírat také o projekty, granty a vouchery. Společnost bude úzce spolupracovat s Technickou univerzitou v Liberci.

Kromě použití čistě estetického a designového se nabízí další oblasti spíše technického uplatnění. Materiál a jeho výroba je platformovou technologií, kterou lze použít jako filtry mikročástic nebo nosiče nanočástic, nebo ho dokonce potenciálně využít ve vesmíru, jaderné bezpečnosti, v bateriových uložištích a může pomoci řešit také environmentální problémy, jako je sucho.

„Produkty naší spin-off firmy jsou takzvaně sustainable by design, tedy udržitelné po celou dobu jejich životnosti, a mohou pomoci řešit akutní problémy naší společnosti. Naši vědci nás oslovili svou vizí nahradit stávající neekologické materiály tímto plně recyklovatelným materiálem, který lze získat i z nevyužitého odpadního skla, a tím přispět k přechodu na cirkulární ekonomiku. Nejvíce mne fascinuje vize ,vesmírné udržitelnostiʻ, kdy budeme teoreticky schopni vyrábět tento materiál z písku na jiných planetách, například na Marsu, přímo na místě a hydroponicky v něm pěstovat jídlo. Na rozdíl od konkurenčních řešení lze PGP vyrobit na místě, opakovaně použít a pak na místě recyklovat,“ dodává k využití materiálu PGP Ondřej Moš, jednatel TUC TUL.

Sklokeramická pěna pro svůj široký potenciál uplatnění nedávno zaujala také na veletrhu vynálezů a technických inovací Invent Arena 2024 v Třinci, kde získala zlatou medaili.

www.glassiteca.eu

Radek Pirkl
mluvčí Technické univerzity v Liberci
+420 734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

24. června 2024

Kniha Nanovlákna získala Cenu Josefa Hlávky

»Co je nano, si myslí, že ví každý, ale skutečná odbornost je v této knize,« řekl o publikaci, která je v českém kontextu ojedinělá, člen hodnotícího výboru profesor Karel Rohlena. Cenu si včera na zámku v Lužanech převzal profesor David Lukáš s částí svého kolektivu spoluautorů.

Nanovlákna a jejich oceněný tým: zprava Jan Valtera, Michal Trčka, Eva Kuželová Košťáková, David Lukáš a David Svoboda. Foto: archiv oceněných

Cílem knihy Nanovlákna s podtitulem Teorie, technologie a použití, která vyšla v polovině roku 2023 v nakladatelství Academia, je nabídnout přírodovědně, technicky a technologicky zaměřeným čtenářům ucelený text popisující teorii tvorby nanovláken, a to s důrazem na hydrodynamické nestability, technologie jejich výroby, s přihlédnutím zejména k elektrickému zvlákňování, a oblasti jejich využití, především ve zdravotnictví. Nechybí ani ekonomická a filozofická reflexe.

Podle hlavního editora profesora Davida Lukáše z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL, je publikace Nanovlákna určena především studentům, akademikům a vědeckým pracovníkům, ale jsou v ní i kapitoly přístupné veřejnosti: například historický úvod nebo etická reflexe.

„V tomto pojetí je pro česky mluvící odbornou veřejnost takováto publikace o nanovláknech ojedinělá,“ říká prof. et prof. David Lukáš o díle, které jako hlavní autor a editor vedl.

„Publikace uzrávala více jak deset let,“ dodává David Lukáš, který se tvorbou, charakteristikou a aplikací nanovláken profesně zabývá už více jak 30 let. Dlouhá léta jako vedoucí katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů Fakulty textilní TUL, poslední roky jako zakladatel studijního programu bioinženýrství na katedře chemie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL, kde se dále věnuje teorii, technologii a aplikacím nanovlákenných materiálů vytvořených především technologií AC spinningu pro biologická a lékařská použití. Je také autorem desítek českých i evropských patentů v této oblasti.

Multidisciplinární kolektiv autorů pod vedením profesora Lukáše tvořili: MUDr. Ladislav Dzan, Ph.D., MDDr. Štěpánka Dzanová, RNDr. Věra Hedvičáková, Ph.D., doc. Ing. Věra Jenčová, Ph.D., doc. Ing. Eva Kuželová Košťáková, Ph.D., Ing. Maxim Lisnenko, Ing. David Svoboda, Mgr. Michal Trčka, Ph.D., a doc. Ing. Jan Valtera, Ph.D.

Profesor Karel Rohlena jako člen Výboru sekce pro vědeckou a odbornou literaturu Nadace Českého literárního fondu při slavnostním předávání Cen Josefa Hlávky mimo jiné uvedl, že na knize si on osobně cení různorodosti oborů, které kniha o nanovláknech pokrývá, a uvedl, že je to vůbec první kniha navržená na toto ocenění, která má vysoký aplikační potenciál a představuje relativně novy obor, jenž je třeba představovat dál.

„Co je nano, si myslí, že ví každý, ale skutečná odbornost je v této knize,“ poznamenal včera na zámku v Lužanech profesor Rohlena.

Cena Josefa Hlávky za vědeckou literaturu
Literární cena Josefa Hlávky je udělována Nadací Českého literárního fondu a Nadáním J., M. a Z. Hlávkových. Cena je každoročně udělována za původní vědeckou monografii v oblasti věd společenských, věd lékařských, vědy o živé přírodě a vědy o neživé přírodě, která byla vydána v České republice v předchozím kalendářním roce. Výběr knižního titulu k ocenění provádí Výbor sekce pro vědeckou a odbornou literaturu Nadace Českého literárního fondu za účasti pověřeného člena správní rady Nadání. Na nadačním příspěvku pro každou ze čtyř vybraných publikaci se Nadání podílí částkou 25 000 Kč. Cena se zpravidla předává na zámku Josefa Hlávky v Lužanech, obvykle v měsíci červnu.

Radek Pirkl
mluvčí Technické univerzity v Liberci
+420 734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

18. června 2024

Absolventi Dětské univerzity převzali diplomy

V tomto akademickém roce nastoupilo do 12 kurzů Dětské univerzity 120 dětí a studentek a studentů z Libereckého, Ústeckého, Středočeského a Pardubického kraje. Diplomy absolventům jednoho z těchto kurzů předávaly za organizátory Dětské univerzity Michaela Jakubičková a ředitelka Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Jana Loosová, která se na výuce kurzu významně podílela. Na slavnostní ukončení celoročního studia pozvala Jana Loosová své žáky do sídla krajských hygieniků.

Prázdniny mohou začít. Absolventi Dětské univerzity před sídlem krajské hygienické stanice. Foto: Zuzana Balašová/KHS LK

Kurzy Dětské univerzity TUL byly určeny žákům od 8. tříd ZŠ až 2. ročníků SŠ a odpovídajícím ročníkům víceletých gymnázií a byly mixem specializovaných přednášek, laboratorních cvičení a praxí, zaměřených na různá zajímavá témata, například na zdravotnictví, nanomateriály a jejich aplikace, mikrobiologii, biomedicínu, aplikovanou fyziku či geologii. Doplněny byly také technickými tématy, jako jsou například robotika, mikroelektronika, 3D strojírenské technologie nebo architektura a urbanismus. Jeden z kurzů byl pak specificky zaměřen na nanotechnologie, jeho účastníci si vyzkoušeli třeba zvlákňování, výrobu polymerních roztoků, práci s antibakteriálními materiály nebo elektronovým mikroskopem.

„Mým cílem bylo přispět ke zvýšení zdravotní gramotnosti žáků, aby uměli lépe pochopit zdravotní informace, uměli je v dnešní záplavě dat a někdy i dezinformací kriticky vyhodnotit a aby znali něco z prevence onemocnění při provádění svých běžných aktivit nejen v kolektivu, doma, ale i při trávení svého volného času. Společně jsme se v letošním ročníku zabývali různými tématy z oblasti ochrany veřejného zdraví, globálními problémy lidstva a jejich dopadem na zdraví. V tom loňském to byla například historie pohřebnictví, sledování jakosti vod ke koupání či tvorba zdravých a udržitelných měst,“ popisuje Jana Loosová a dodává: „Jsem ráda, že ze strany Technické univerzity v Liberci mi byla nabídnuta možnost se podělit o své zkušenosti a znalosti z mého oboru, a tak trochu doufám, že se mi povedlo ,nové generaciʻ ukázat, proč se ochraně veřejného zdraví věnuji celou svou životní kariéru a proč v tom vidím smysl a význam.“

Historie Dětské univerzity při Technické univerzitě v Liberci se píše od roku 2008, kdy vznikl nápad oživit upadající zájem žáků základních škol o technické a přírodovědné vzdělávání a spolu s partnerskou Střední průmyslovou školou Vyšší odbornou školou Liberec započala realizace různých krátko i dlouhodobých aktivit na podporu a motivaci žáků ke studiu náročných technických a přírodovědných oborů. Provoz Dětské univerzity by nebyl možný ani bez podpory Libereckého kraje, který se spolu s těmito institucemi a rodiči podílí na financování provozu Dětské univerzity TUL. Více informací o historii a současné podobě Dětské univerzity zde.

Spolupráce s Technickou univerzitou v Liberci a zejména naše participace na výuce Dětské univerzity se stala nedílnou součástí našich vzdělávacích aktivit a jsme rádi, že se můžeme spolupodílet na výchově dalších generací technicky a přírodovědně vzdělaných odborníků,“ říká Ing. Bc. Jaroslav Semerád, MBA, ředitel SPŠ a VOŠ Liberec.

Ve školním roce 2023/2024 bylo realizováno celkem 12 kurzů, jichž se zúčastnilo kolem 120 dětí z Libereckého, Ústeckého, Středočeského a Pardubického kraje. Kromě celoroční Dětské univerzity probíhají v letních měsících i krátkodobé, týdenní kurzy – o nich více zde. O pokračování Dětské univerzity v dalších letech a o nabídce letních kurzů žákům a jejich rodičům referovala Michaela Jakubičková.

„Jsem rád, že se i díky dlouhodobé podpoře ze strany vedení TUL a jednotlivých fakult i ze strany Libereckého kraje daří již tak dlouho provozovat Dětskou univerzitu a nabízet dětem a mládeži smysluplné volnočasové vzdělávací aktivity zaměřené na podporu a propagaci oborů a výzkumných témat, ve kterých je naše univerzita úspěšná. Současně bych rád poděkoval i vedení KHS LK za zapojení do výuky a prezentaci zajímavých témat dotvářejících účastníkům pohled na dnešní svět v širších souvislostech,“ uzavírá Miloš Hernych, hlavní koordinátor a zakladatel Dětské univerzity TUL.


Zdroj: TZ KHS LK, redakčne upraveno

Kontakt:
Radek Pirkl
mluvčí Technické univerzity v Liberci
+420 734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

17. června 2024

Velký úspěch našich vědců. Hned tři inovace z TUL získaly medaile na veletrhu Invent Arena

Zcela nový materiál – porézní skleněná plastelína použitelná v módě nebo designu –, mobilní zařízení, které kdekoliv pohotově vyrobí nano- a mikrovlákna, a autonomní užitkové vozidlo pro přepravu nákladu v obtížných podmínkách. To jsou tři patenty a inovace vzešlé z Technické univerzity v Liberci, které získaly dvě zlaté medaile a jednu stříbrnou medaili na právě skončeném soutěžním veletrhu technologických novinek a inovací Invent Arena 2024 v Třinci. Účastnilo se jej více než 50 vystavovatelů.

Nano- a mikrovlákna lze nyní vyrobit kdekoliv

Nano- nebo mikrovlákna teď můžete vyrobit kdekoliv a pokryjete jimi prakticky cokoliv. Od listů stromu až po potraviny nebo chirurgické nástroje, abyste zabránili přístupu mikrobů. Toto revoluční zvlákňování polymerů účinkem odstředivých sil umožňuje nové mobilní zařízení, které vzešlo ze spolupráce výzkumníků a studentů Katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů Fakulty textilní TUL (KNT) a Katedry textilních a jednoúčelových strojů Fakulty strojní TUL (KTS). Na konstrukci zařízení se podílel také Ústav mechatroniky a technické informatiky Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL.

Zařízení má hlavní aplikační potenciál v medicíně, filtraci a potravinářství a je v současnosti v poslední fázi vývoje. Zaujalo i porotce letošní Invent Areny, kteří mu udělili zlatou medaili. „Je to jedno z prvních mobilních zařízení na výrobu nano- a mikrovláken, které je na světě dostupné. Revoluční je i v tom, že se jím dají pokrývat plošné struktury ve 3D, a to kdekoliv potřebujete. Výhodou také je, že ke zvlákňování není zapotřebí vysoké napětí a oproti electrospinningu lze zvláknit jiný typ roztoků,“ říká Martin Bílek, vedoucí KTS.

Světu se „příruční“ zvlákňovací přístroj poprvé představil právě během veletrhu Invent Arena 2024. „Pro školu je taková akce i ten medailový úspěch dobrou vizitkou a máme z toho radost. Důležitější než medaile je ale to, že takovou přehlídkou demonstrujeme, že na vysokých školách nejsme jen teoretici, ale že jsou za námi inovativní a v praxi využitelné výsledky,“ říká Josef Skřivánek, člen vývojového týmu z KTS.

Sklokeramická pěna poslouží designu i hydroponii

Materiál Porous Glass Plasticine (PGP), neboli porézní sklokeramickou pěnu, vyvinuli vědci na Katedře sklářských strojů a robotiky Fakulty strojní TUL a má velmi široké uplatnění. Materiál je možné použít jako designové stěny interiérů, které propouští jemné světlo a tlumí hluk, poslouží k výrobě parfémovaných šperků, ale i jako součást filtračních zařízení. Také PGP získal na veletrhu Invent Arena zlatou medaili. Jedná se zároveň o první patent, který dá vzniknout první univerzitní spin-off společnosti. Ta vynález pomůže dostat do praxe.

„Z ocenění máme velkou radost a těší nás, že nový materiál zajímá všechny, kdo jej vidí. Jde o zcela nové využití skla,“ říká Vlastimil Hotař, vedoucí výzkumného týmu, který PGP vyvinul. „Materiál jsme už dovedli do fáze, kdy se dá komerčně využívat. Splňuje požadavky na moderní progresivní materiály. Je ekologický, recyklovatelný a má přidanou estetickou hodnotu,“ dodává docent Hotař.

Vědci se nyní soustředí především na oblast hydroponie, kdy skleněná plastelína může sloužit jako pevný substrát pro pěstování rostlin, a také voňavé doplňky interiéru. Jednou z vlastností nového materiálu je, že dokáže dlouhodobě uvolňovat vůni.

Sklokeramická pěna se vyrábí z klasických surovin stejně jako sklo. Její výroba není finančně náročnější než výroba skla. Směs se mísí a tvaruje při nízkých teplotách, poté se spéká (sintruje) za teploty okolo 1200–1400 °C. Právě při sintrování vznikají plyny, které zachovávají porezitu výsledné směsi. Psali jsme

Nadchla i samořiditelná plošina

Stříbrnou medaili na veletrhu Invent Arena 2024 získalo samořiditelné užitkové vozidlo pro přepravu nákladu v obtížných podmínkách, které je výsledkem spolupráce mezifakultního týmu Technické univerzity v Liberci. Plošina vznikla v rámci projektu ANTeTUL.

Autonomní modulární platforma, na jejímž vývoji čtyři a půl roku pracoval mezioborový univerzitní tým šesti desítek odborníků z Technické univerzity v Liberci, se díky vlastnímu „myšlení“ dokáže sama vyhýbat překážkám a optimalizovat naplánovanou trasu podle aktuální situace. Vozidlo je vybaveno unikátním viděním, které umožňuje zařízení pro rozšířenou realitu. Elektromobilitu ANTeTUL vybrala Evropská komise mezi finalisty prestižní soutěže „Regiostars 2023“, jež oceňuje nejlepší projekty podpořené z evropských fondů. O tomto úspěchu a projektu jsme psali.

„Je samozřejmě příjemné získat takové ocenění, i když není naším cílem sbírat medaile. Jsem rád, že díky takovým akcím, jako je Invent Arena, můžeme prezentovat vynikající výsledky, kterých vědecké týmy Technické univerzity v Liberci v posledních letech dosáhly a které v českém prostředí zatím nejsou třeba tak známy, i když ve světě o nich ví. Konkrétně platforma AnteTUL se těšila pozornosti i na půdě Evropské komise, tak jsem rád, že jsme ji mohli představit dalšímu okruhu zájemců také na této přehlídce v České republice,“ říká Michal Petrů, vedoucí multioborového vývojového týmu AnteTUL.

Na veletrhu Invent Arena představovali vědci malou plošinu Generace 0. Vzbudila velkou pozornost návštěvníků. „Na TUL dosahujeme v mnohých ohledech vynikajících výsledků, které mají potenciál oslovit také mladé lidi. A to se ukázalo právě na Invent Areně, kde AnteTUL přilákalo pozornost také studentů, ale i malých dětí. Naším cílem dlouhodobě je dělat špičkový výzkum, který bude inspirativní pro mladé lidi. Je to přirozená cesta k tomu, aby je začala zajímat technika a jednou se přihlásili na technické obory. Nemusí to být nutně jen na TUL. Technicky vzdělanou mladou generaci totiž Česká republika velmi citelně potřebuje,“ dodává docent Petrů.

Představili jsme filtraci farmak z vody i cyklobundu se senzory

Technická univerzita na veletrhu představila také společný výzkum Fakulty textilní TUL a univerzitního ústavu CXI – projekt 3D nosiče biomasy pro čističky odpadních vod. Jedná se o výzkum, který se zaměřuje na snížení množství farmaceutických látek z biologicky vyčištěných odpadních vod.

A představili jsme také chytrou cyklistickou bundu. Zařízení v bundě dokáže monitorovat a cyklistovi ohlásit blížící se vozidlo, bunda zároveň díky senzoru pro snímání pohybu ruky umožňuje automaticky blikáním signalizovat změnu směru jízdy cyklisty.

„Gratuluji našim pracovníkům k významnému úspěchu. Potvrzuje to, že Technická univerzita v Liberci je excelentní institucí z hlediska tvorby aplikovaných výsledků a výstupů, které mají velký potenciál uplatnění v praxi,“ říká k úspěšné prezentaci na Invent Areně 2024 Petr Lenfeld, prorektor TUL pro vědu a výzkum.

Adam Pluhař
Radek Pirkl
mluvčí Technické univerzity v Liberci
+420 734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

14. června 2024

Na libereckou univerzitu přišlo o téměř 800 přihlášek více

Výrazný nárůst počtu přihlášek hlásí téměř všechny fakulty TUL: například fakulta zdravotnických studií, fakulta umění a architektury i fakulta strojní. Rekordmankou prvního kola přijímacího řízení je ekonomická fakulta, kam přišlo o 400 přihlášek více než loni, to je nárůst o více jak 35 %. Podle vedení univerzity i děkanů jsme úspěšnější v oslovování mladé generace.

Přirozenější dojem

Na Technické univerzitě v Liberci skončily termíny pro podávání přihlášek do prvního kola přijímacího řízení. Zatímco loni jsme touto dobou registrovali 5347 přihlášek ke studiu, letos to je 6134, to je o 787 přihlášek více.

Pro vysoké školy začíná hrát pozitivní roli demografie. Počet těch, kteří letos maturovali poprvé, meziročně vzrostl o 5,5 %. Nárůst počtu přihlášek na TUL je však vyšší, dosahuje téměř 15 %. Jak si ho vysvětluje prorektor Technické univerzity v Liberci pro vzdělávání a vnitřní legislativu Miroslav Žižka?

„Důvodů bude více. Kromě demografického nárůstu také aktivní oslovování uchazečů ze středních škol, pro které pořádáme celou řadu projektových dnů, letní školy a další akce, na kterých propagujeme naše studijní programy. Takových akcí, které spoluvytvářejí dobré jméno TULky, bylo za poslední rok opravdu velké množství a cílili jsme je také na uchazeče ze vzdálenějších regionů. Připomeňme například Noc vědců, Dny otevřených dveří nebo akce vyloženě zaměřené na středoškoláky a středoškolačky, tady zmíním třeba neformální setkání Holky na TUL patří, kterých se zúčastnily rekordní počty osob. Myslím, že dobrým krokem bylo i větší zapojení stávajících studentů do komunikační kampaně pro získání potenciálně nových studentů. Informace podávané studenty totiž působí přirozenějším dojmem, než když je sdělují ,jenʻ akademici,“ říká prorektor Žižka.  

Počty přihlášek ke studiu meziročně narostly na téměř všech fakultách Technické univerzity v Liberci. Výrazněji jich přibylo na fakultě strojní, kam loni touto dobou přišlo 301 přihlášek, zato letos 357 (nárůst 18,6 %), a dále na fakultě umění a architektury, kam poslalo přihlášku 242 uchazečů, což je o 36 více než loni (nárůst o 21 %). Na fakultu přírodovědně-humanitní a pedagogickou přišlo o téměř 200 přihlášek více, což při vysokém počtu přihlášek – 2787 – dělá 7,5% nárůst.

O čtvrtinu vyšší počet přihlášek ke studiu jsme zaznamenali na fakultě zdravotnických studií, kam přišlo o 91 přihlášek více než na jaře loňského roku, tedy 459.

„Jistě – při vší skromnosti – k tomu přispívá i pověst naši fakulty jako místa, kde se studentům dostane řádného vzdělání ve vlídném prostředí. Pro propagaci naší fakulty využíváme veškeré dostupné možnosti. Zájemci o studium vnímají, že i do budoucna bude trh práce pro pomáhající profese otevřený a že budou potřební a užiteční. Zdravotnické profese také stále mají vysokou prestiž a nabízejí dobré příležitosti k nadprůměrným výdělkům,“ říká k výraznému nárůstu počtu přihlášek děkan Fakulty zdravotnických studií TUL Karel Cvachovec a dodává:

„Je zvykem, že zájemci o studium se přihlašují na několik vysokých škol, aby zvýšili pravděpodobnost přijetí. Počet přihlášených a přijatých ke studiu bývá vždy vyšší než počet ke studiu skutečně zapsaných. Uvidíme tedy až po dokončení samotného zápisu ke studiu. I tak zůstávám mírně optimistický.“

Rekordmanka prvního kola

Rekordmankou TUL letošního prvního kola přijímacího řízení je Ekonomická fakulta. Přihlášek tam letos na jaře přišlo o rovných 400 více. Zatímco loni to bylo 1124, dnes je to 1524.

„Dlouhodobě budujeme vztahy se středními školami v Libereckém kraji, ale i mimo něj. Vysíláme naše studenty na jejich domácí střední školy, aby tam sdíleli s žáky maturitních ročníků své zkušenosti a zážitky ze studia na naší fakultě. Také realizujeme profesionální komunikační kampaň na sociálních sítích cílící na naše potenciální uchazeče, a ta letošní je vyloženě povedená. Úzce při její přípravě spolupracujeme s našimi absolventy, ale velký dík patří celé společnosti SMWORKS, která pro nás kampaň zajišťuje. A v neposlední řadě se snažíme na fakultě vytvářet kolegiální a přátelské prostředí a skrz něj pracovat na dobrém jménu Ekonomické fakulty Technické univerzity v Liberci. Snad to nebude znít příliš neskromně, ale věřím, že se nám to daří a odráží se to i v zájmu o studium u nás,“ uvádí děkan Ekonomické fakulty TUL Aleš Kocourek faktory, které stojí za úspěchem fakulty mezi uchazeči a uchazečkami o studium.

Podle něj se obecně do vzrůstajícího zájmu o studium na vysoké škole promítla také situace kolem přijímacích řízení na střední školy, kdy se ve veřejném prostoru dostalo hodně pozornosti a publicity převisu počtu zájemců o střední školy nad kapacitami škol v některých krajích.

„Domníváme se, že se to odrazilo také v chování letošních maturantů a v jejich snaze podat si přihlášky ke studiu na víc vysokých škol,“ dodává Aleš Kocourek.

Ekonomická fakulta TUL v úvodu tohoto měsíce otevřela druhé kolo přijímacího řízení, které je standardem také na dalších našich fakultách. Celkové počty přihlášených na Technickou univerzitu v Liberci tedy ještě porostou. Má však smysl se hlásit i na fakulty, kam přišlo přihlášek už od výrazně více uchazečů, než fakulta může pojmout?

„Smysl to určitě má. Druhé kolo přijímacího řízení zaměřujeme hlavně na ty uchazeče ze středních škol, kterým se z různých důvodů nepodařilo úspěšně absolvovat celou maturitu (ale společnou část – tzv. didaktický test – mají již za sebou). Chceme jim dát příležitost začít ještě letos studovat na naší univerzitě. Cílíme ale také na uchazeče o navazující magisterské studium, kteří své bakalářské studium ukončí až během letních prázdnin. I jim dává druhé kolo přijímacího řízení šanci pokračovat v jejich studiu rovnou od září,“ vysvětluje Aleš Kocourek, děkan EF TUL.

Radek Pirkl
mluvčí TUL
+420 734 518 418
radek.pirkl@tul.cz

4. června 2024