Obtěžováním se podle antidiskriminačního zákona rozumí nežádoucí chování související s důvody uvedenými výše,
- jehož záměrem nebo důsledkem je snížení důstojnosti osoby a vytvoření zastrašujícího, nepřátelského, ponižujícího, pokořujícího nebo urážlivého prostředí, nebo
- které může být oprávněně vnímáno jako podmínka pro rozhodnutí ovlivňující výkon práv a povinností vyplývajících z právních vztahů.
Obtěžování zahrnuje široké spektrum opakovaného chování urážlivé povahy.
Sexuální obtěžování
Sexuálním obtěžováním se rozumí chování podle předchozí definice, které má sexuální povahu. Důležité je, že se jedná o nevyžádané a nechtěné chování včetně sexuálních návrhů. Zahrnuje i chování, kde je souhlas či nesouhlas základem pro rozhodování v pracovních záležitostech.
Psychologické obtěžování, šikana
Psychologickým obtěžováním (včetně šikany) se rozumí opakované chování, které je urážlivé, zastrašující, zlomyslné či zákeřné. Takové chování zahrnuje zneužívání moci a staví jeho oběť do pozice, kdy se cítí zranitelná, rozrušená, pokořená či ohrožená jako výsledek toxického pracovního prostředí. Moc však vždy neznamená pozici nadřízenosti, ale může také zahrnovat jak fyzickou sílu a schopnost někoho k něčemu přinutit prostřednictvím strachu či zastrašování. Psychologické obtěžování může mít formu fyzického, verbálního i neverbálního chování.